Foto: Instagram/ViaGen Pets & Equine (viagenpetsandequine)

Možnosťou klonovania sa vedci zaoberajú už desaťročia.

Stále však klonovanie zvierat a ľudí nie je niečo, čo by mohli vedci vykonávať na dennej báze. Aj preto je každý úspech v tejto oblasti obrovským krokom vpred. V súčasnosti vedci oslavujú to, že sa im prvýkrát v dejinách podarilo naklonovať ohrozeného koňa Przewalského.

Článok pokračuje pod videom ↓

Populácia koňa Przewalského je v ohrození

Kurt sa narodil 6. augusta 2020 a predstavuje nádej, že sa podarí zachrániť populáciu koňa Przewalského (Equus ferus przewalskii), píše portál San Diego Zoo. Je to divý kôň, ktorý obýva najmä stepné oblasti centrálne Ázie a toto je prvý prípad, kedy sa koňa Przewalského úspešne podarilo naklonovať, píše portál Science Alert. Úspech je o to vzrušujúcejší, že klonovanie sa podarilo vďaka genetickému materiálu, ktorý bol odobratý a zakonzervovaný pred 40 rokmi.

Zoológ Bob Wiese sa vyjadril, že žriebä je momentálne po genetickej stránke jeden z najdôležitejších jedincov svojho druhu. Vedci dúfajú, že Kurt zabezpečí potrebnú genetickú variabilitu, aby sa populácia koňov mohla ďalej rozrastať. Kedysi o divé kone nebola núdza, po druhej svetovej vojne sa však populácia koňa Przewalského výrazne zredukovala. Môžu za to najmä drsné zimy, ale aj činnosť človeka, ako je napríklad lov zvery alebo zasahovanie do prirodzeného teritória koní kvôli chovu dobytka.

Posledný kôň Przewalského bol v divočine spozorovaný ešte v roku 1969, odvtedy sa vyskytuje len v zajatí, najmä v zoologických záhradách. Ani tých však nie je veľa, približne len 2 000. Všetky tieto kone sú však potomkami 11 koní, ktorých sa v divočine podarilo odchytiť medzi rokmi 1899 až 1902 a ďalšieho koňa, ktorého sa podarilo chytiť neskôr, v roku 1947.

Prvých potomkov by mohol splodiť o 5 až 10 rokov

Aj keď je súčasný počet koní Przewalského úctyhodný, fakt, že všetky sú potomkami spomínaných 12 koní môže predstavovať značný problém. Čím viac je ohrozená genetická diverzita, tým menej sa po genetickej stránke dokáže živočíšny druh prispôsobiť a ťažšie odoláva vonkajším stresorom.

Navyše, niektoré genetické elementy sa môžu vytratiť úplne. Objaviť sa môžu aj neželané črty, ktoré môžu opäť sťažiť prežitie populácie, najmä z dlhodobého hľadiska. V prípade koňa Przewalského napríklad došlo ku kríženiu s koňom domácim, následkom čoho vznikla subpopulácia koňa Przewalského, ktorá po genetickej stránke nie je celkom „čistá“.

Claudia Feh / CC BY-SA

Ako sa Kurta podarilo vytvoriť? Zoologická záhrada v San Diegu spojila sily so skupinou ochranárov Revive & Restore a so spoločnosťou, ktorá sa venuje klonovaniu zvierat, ViaGen Equine. Na naklonovanie Kurta bol využitý genetický materiál koňa menom Kuporovic, ktorý žil medzi rokmi 1975 až 1998.

Embryo bolo následne implantované do tela samice koňa domáceho. Kurt sa narodil prirodzenou cestou a je z neho zdravé a hravé žriebä. Prvé potomstvo by mohol splodiť o 5 až 10 rokov. V súčasnosti pracujú odborníci na klonovaní tchora čiernonohého a jeden nikdy nevie, časom sa možno podarí naklonovať a opäť priviesť k životu aj mamuta.

Uložiť článok

Najnovšie články