Ilustračné foto: Pixabay

Všetko v tomto svete má svoj začiatok a koniec. Aj každá bunka, z ktorej sa skladá naše telo.

Tajomstvá ľudského organizmu asi nikdy neprestanú fascinovať vedcov, ktorým sa podarilo odokryť ďalšie dvere. V nedávnej štúdii sa podelili s fascinujúcim objavom. Zmerali rýchlosť apoptózy, programovanej smrti buniek. To, čo zaznamenali, je jednoducho fascinujúce.

Článok pokračuje pod videom ↓

Všetky bunky s výnimkou nádorových buniek majú v sebe naprogramovanú smrť. Podľa vedcov, bunka, keď nadíde jej čas, spustí samodeštrukčný mechanizmus. I keď to neznie priveľmi optimisticky, v prírode to má svoj dôvod. Apoptózou sa zabraňuje premnoženiu buniek, čo môže viesť k vzniku nádorov. Vedci sa bližšie pozreli na tento proces, pričom ich výsledok rozhodne stojí za pozornosť.

Dokonalý riadiaci mechanizmus

Celý proces programovanej bunkovej smrti sa začína spúšťacou vlnou, ktorá sa šíri z ohniska, rýchlosťou 3 mikrometre za minútu. Spúšťacie vlny sú dôležitou súčasťou každodenných procesov, ktoré sa odohrávajú v našom tele. Práve prostredníctvom nich, dochádza k šíreniu elektromagnetických vĺn v neurónoch. A nielen to. Sú zodpovedné nielen za vznik nových buniek v procese ich delenia, ale aj za ich smrť.

Bez poškodenia okolitého tkaniva

Podľa vedcov zo Standfordskej univerzity je práve apoptóza najlepšou možnosťou, ktorou sa telo môže zbaviť nepotrebných buniek. Jej hlavná výhoda spočíva v tom, že nepoškodzuje okolité tkanivo. Ak sa však vedcom podarí dopodrobna preskúmať tento proces, určite to bude dôležitý krok. Pomôže im to viac pochopiť, ako fungujú nádorové bunky, ktoré sa dokážu vyhnúť tomuto samoregulačnému mechanizmu.

-::- Baby African Clawed Frogs -::-

Vo svojom výskume vedci pracovali s vajíčkom pazúrnatky vodnej, z ktorého odstránili cytoplazmu a izolované jadro následne vložili do skúmavky. Iniciovali apoptózu, pričom ju pozorovali vďaka použitiu zeleného fluorescenčného proteínu. Výsledok sa im podarilo zachytiť na zázname. Na základe analýzy, skupina vedcov prišla k záveru, že pri apoptóze zohráva dôležitú úlohu enzým kaspáza. Práve ten sa nachádzal vo vajíčkach, ktoré prešli týmto procesom.

Spúšťacie vlny sú stále dostatočne nepreskúmaným javom. Rovnako aj analýza enzýmu kaspázy môže priniesť odpovede na rôzne otázky. A to je rozhodne krok vpred.

Pozri aj: Mohlo by sa zdať, že sú zbytočné. Týchto 8 orgánov v našom tele však plní skutočne zaujímavé funkcie

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články