Kanibalizmus je súčasťou nejednej kultúry a v ľuďoch vyvoláva nielen zhnusenie, ale do istej miery aj zvedavosť. Chceli by ste napríklad vedieť, ako chutí ľudské mäso?
Vypestujte si steak z vlastných buniek
Vďaka moderným technológiám to nie je nereálne. Americkým vedcom z Pelling Lab sa totiž podarilo vytvoriť ľudský steak v laboratórnych podmienkach, píše portál Dezeen. Bizarný nápad dostal pomenovanie Ouroboros Steak po antickom egyptskom hadovi, ktorý požiera sám seba.
Steak si dokonca môžete vypestovať z vlastných buniek. Práve preto sa vedcom pojem kanibalizmus príliš nepozdáva, píše portál Unilad. Myslia si totiž, že jesť mäso vytvorené z vlastných buniek nie je možné považovať za kanibalizmus v pravom zmysle slova.
Aj keď ide o skutočné mäso, zatiaľ je to len prototyp vystavený v Múzeu dizajnu v Londýne. Bunky, z ktorého bol steak takpovediac vypestovaný, boli získané z vnútornej strany líc. K nim bolo následne pridané sérum použité z darovanej krvi, ktorú už nebolo možné použiť bežne, teda podať pacientom v nemocnici.
Ouroboros Steak could be grown by the diner at home using their own cells, which are harvested from the inside of their cheek. https://t.co/q38UUXop40
— Dezeen (@dezeen) November 13, 2020
Aj keď ide vskutku o zvláštny nápad, cieľom vedcov bolo poukázať na to, že aj keď je pestovanie mäsa v laboratóriách považované za menej kruté ako bežný spôsob získavania mäsa, predsa má svoje nedostatky. Na pestovanie mäsa v laboratóriách využívajú vedci tzv. fetálne hovädzie sérum (fetal bovine serum – FBS), teda rastový suplement bohatý na proteíny.
Jeden liter tohto séra stojí v priemere od 335 eur až po 783 eur, pričom sérum sa získava z krvi plodov nachádzajúcich sa stále v tele kravy. Problémom je však fakt, že sérum sa nezískava z plodu živej kravy, odoberá sa až po tom, čo bola tehotná krava zabitá.
Etickosť je otázna
Aj keď teda mäso vytvorené v laboratórnych podmienkach nie je mäso pochádzajúce priamo zo zabitej kravy, už samotné získavanie séra si vyžaduje zabitie zvieraťa, etickosť je teda otázna. Navyše, proces je pomerne finančne náročný. Aj keď niektoré laboratóriá tvrdia, že tento problém vyriešili, oficiálne sa to zatiaľ potvrdiť nepodarilo. Napriek tomu, že ide o oblasť, ktorá napreduje mimoriadne rýchlo, vytváranie mäsa v laboratóriách stále nie je ideálnym riešením a zatiaľ nie je možné kúpiť si laboratórne mäso určené na konzumáciu.
Jedným z nápadov je umožniť ľuďom, aby si steak vytvorili sami doma. Stačilo by, ak by si zvedavci za pomoci vatovej tyčinky odobrali bunky z vnútornej strany líca a umiestnili ich na vopred pripravené prostredie z hubového mycélia. Bunky by sa po procedúre udržiavali v teple a pridávalo by sa k nim sérum dovtedy, kým by z nich nevznikol steak.
Vedci prízvukujú, že nejde o realistické riešenie a spôsob, ako si doplniť potrebné bielkoviny. Skôr kladú otázku, čo všetko sme ochotní obetovať, aby sme mäso mohli konzumovať aj naďalej v takom množstve, v akom ho konzumujeme v súčasnosti.
Nahlásiť chybu v článku