Foto: ESA/Hubble & NASA

Zdroj je vzdialený miliardy svetelných rokov.

Vedci zachytili masívny kozmický signál rádiových vĺn, ktorého pôvod sa im podarilo precízne vystopovať. Podľa portálu Independent pochádzali tieto vlny z galaxie, ktorej rozmery sú porovnateľné z Mliečnou cestou. Je vzdialená 3,6 miliardy svetelných rokov. Úspech sa podarilo učiniť vďaka trojici najväčších svetových teleskopov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa autora štúdie, Keitha Bannistera z Austrálskej vesmírnej agentúry, ide o zlomový objav. Astronómovia naň čakali odkedy sa im prvýkrát podarilo identifikovať existenciu rádiových výbuchov v roku 2007. „Keby sme stáli na Mesiaci a pozreli sa s podobnou precíznosťou na Zem, dokázali by sme povedať nielen to z akého mesta výbuch prišiel, ale aj konkrétnu ulicu a jej číslo,hovorí na porovnanie Bannister.

Rádiový výbuch je impulz, ktorý trvá od jednej milisekundy po niekoľko milisekúnd. Dones nie je jasné, čo ho spôsobuje, no ide o vysokoenergetický astrofyzikálny proces, ktorý je mimoriadne silný pri svojom zdroji. Na Zemi má však signál nižšiu intenzitu, ako telefonát vysielaný z Mesiaca na Zem.

Skutočná rarita

Od roku 2007 bolo pritom identifikovaných len 85 rádiových výbuchov. Vedci momentálne dúfajú, že vďaka tomuto objavu sa im podarí zistiť viac o tom, čo ich spôsobuje, keďže toto je dodnes záhadou. Niektoré z rádiových výbuchov sú jednorazovou záležitosťou, no iné sa opakujú. Pred dvomi rokmi sa vedcom podarilo objaviť pôvod jedného z opakujúcich sa rádiových výbuchov, no toto je prvýkrát, kedy sa im podarilo identifikovať pôvod „nováčika“.

Wikimedia (Swinburne Astronomy Productions, CSIRO)

Jednorazový rádio výbuch, ktorý sa podarilo lokalizovať, však pochádza z celkom iného typu galaxie, ako ten, ktorý sa podarilo objaviť pred dvomi rokmi. Toto zistenie naznačuje, že rádiové výbuchy sú generované v rôznych prostrediach. Vedci sa tiež domnievajú, že jednorazové rádiové výbuchy vytvára iný mechanizmus ako tie opakujúce sa.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články