Odohralo sa tak v roku 2007 a prípad bol nazvaný Berlínsky pacient. Odvtedy vieme, že symptómy, ktoré spôsobuje tento vírus sa dajú potláčať. Dokonca existujú aj prípady, kedy sa vírus v krvi nedá identifikovať, čo znamená, že pacient nemôže preniesť infekciu na iného človeka. Aj keď nejde o liek v pravom slova zmysle, takéto stiahnutie vírusu sa dá nazvať „funkčným liekom“. Vedcom z The Scripps Research Institute (TSRI) na Floride sa podarilo nájsť spôsob, ako takýto funkčný liek získať.
V časopise Call Reports vysvetlili, ako dokáže tento nový typ lieku potlačiť množenie vírusu v infikovaných bunkách. Vďaka tomu sa dá zabrániť jeho šíreniu a infikovanie sa tak dá stabilizovať. A to aj v prípade, že sa liečba preruší. Tento spôsob vedci nazvali Block-and-Lock, teda z angličtiny Blokovať a Uzamknúť. Znamená to, že liek má za úlohu predchádzať šíreniu nakazených buniek, a tak sa HIV pozitívny pacient dostáva do latentného stavu, kedy vírus nespôsobuje telu žiadnu ujmu.
„Pri kombinácii tohto lieku so štandardným kokteilom antiretrovírusov sme zaznamenali u infikovanej myši značné zníženie vírusovej RNA,“ povedala profesorka Susana Valente, autorka štúdie z Floridského inštitútu. „Žiadne ďalšie antiretrovírusy, ktoré sa používajú v dnešnej medicíne, nie sú schopné úplne potlačiť vírusovú produkciu v živých bunkách.“ U testovanej myši vedci nezaznamenali obnovenie vírusu, ani po devätnástich dňoch, odkedy lieky zvieraťu vysadili. U polovice testovaných myší nebol vírus rozpoznateľný ani po šestnástich dňoch. Taký istý efekt chcú vedci docieliť u ľudí.
Výskum bol zameraný na zlúčeninu s názvom didehydro-Cortistatin A, skrátene dCA. Prvýkrát bol odčerpaný z morskej špongie v roku 2006. Dva roky na to bol prvýkrát použitý v laboratóriu TSRI. Po dlhom čase kedy vedci s touto zlúčeninou pracovali, sa im v roku 2015 podarilo zistiť, že dokáže narušiť činnosť HIV vírusu. „Je to dôkaz, že sa nám podarilo získať funkčný liek,“ vysvetlila Valente. Taktiež podotkla, že maximálna dávka lieku nemala žiadne vedľajšie účinky.
Vírus HIV bol kedysi ochorením, ktoré masovo zabíjalo. Dnes s ním ľudia môžu žiť dôstojný život a s nádejou, že jedného dňa sa môžu aj úplne vyliečiť.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku