Už stáročia sa vedci zaoberajú otázkou, ako zvrátiť smrť alebo aspoň predĺžiť život človeka čo najviac. Niektoré experimenty sú odvážnejšie ako iné, napríklad pokus o transplantáciu hlavy. Teraz sa však vedcom podaril neuveriteľný krok vpred. Opäť oživili oči darcu, ktorý už zomrel.
Vedcom sa podarilo oživiť oko mŕtveho darcu
Vedcom sa podarilo priviesť opäť k životu oči človeka, ktorý bol už niekoľko hodín mŕtvy. Môže to znamenať, že jedného dňa sa im podarí zvrátiť smrť celého organizmu, píše portál Daily Mail. Fotosenzitívne bunky v sietnici oka reagovali na svetlo 5 hodín po tom, čo nastala smrť. Laboratórne testy preukázali, že vysielali signály podobné tým, aké sú pozorovateľné v živom organizme.
Neuróny v sietnici sú súčasťou centrálneho nervového systému (CNS), informuje štúdia publikovaná v časopise Nature. Vo vedcoch to vzbudilo nádej, že časom sa im podarí oživiť aj ďalšie bunky, ktoré sú súčasťou CNS. Okrem toho, súčasný úspech vyvoláva otázky, či je mozgová smrť skutočne nezvratná. Za mozgovú smrť je považovaný stav, kedy mozog prestal fungovať následkom nedostatočného zásobovania krvou či kyslíkom.
Čo sa oživenia očí týka, vedci vytvorili špeciálnu prenosnú jednotku, ktorá dokáže obnoviť prívod kyslíka a živín do oka 20 minút po tom, čo bolo odstránené z tela mŕtveho darcu. Vďaka tomu sa im podarilo takpovediac zobudiť receptory v žltej škvrne. Práve tie sú zodpovedné za to, že dokážeme vnímať drobné detaily či farby.
Podarí sa v budúcnosti celkom zvrátiť smrť?
Až 5 hodín po odobratí z tela darcu receptory reagovali aj na jasné svetlo, farebné záblesky a dokonca aj na tlmené svetlo. Experiment tak zachádza ešte o niečo ďalej ako ten, ktorý vykonali vedci v roku 2019. V rámci predchádzajúceho pokusu sa odborníkom podarilo oživiť mozgy 32 prasiat, ktorým boli pred niekoľkými hodinami odrezané hlavy. Nepodarilo sa im však naštartovať aktivitu v neurónoch.
V rámci tejto štúdie medzi sebou bunky sietnice komunikovali tak, ako to robia v živom oku. To sa nikdy doteraz nepodarilo a celkom určite nie v takomto rozsahu. Odborníci dúfajú, že im tento krok vpred pomôže v budúcnosti lepšie porozumieť rôznym ochoreniam mozgu. Zároveň dúfajú, že vďaka tomu sa im podarí vytvoriť aj nové metódy liečby, ktoré možno zmiernia či dokonca celkom odvrátia stratu zraku.
Problémom je ale stále nedostatok darcov, ktorí sa rozhodnú svoje orgány darovať na výskum. Práve vďaka darcom dokážu robiť pokroky, aké nie je možné dosahovať pri pokusoch robených na zvieratách v laboratóriu.
Nahlásiť chybu v článku