Foto: Wikimedia

Už pred časom sa slávny spisovateľ Roald Dahl vo svojej poviedke zaoberal myšlienkou, ako by to vyzeralo, keby dokázal prežiť mozog bez tela.

Len nedávno sa také niečo považovalo za absolútne nereálne a teraz sa uvažuje o transplantácii hlavy a o možnosti zmraziť chorého človeka a opäť ho prebrať k životu v budúcnosti, keď bude dostupná liečba. Je to síce ešte len hudba budúcnosti, no predstavte si tie možnosti. Čo ak by sa takto podarilo udržať pri živote mozgy slávnych vedcov, ako napríklad Alberta Einsteina, či Stephena Hawkinga? Ich genialita by tak nemusela nikdy umrieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedcom z univerzity Yale sa podaril objav nevídaných rozmerov. Dokázali udržať nažive mozog prasiat mimo ich tela a to celých 36 hodín. Bunky v mozgu neboli nijak poškodené a po celý ten čas boli plne funkčné. Táto novinka môže zmeniť spôsob, akým sme doteraz nazerali na smrť a akým sme ju definovali. Ak by sa experiment dal zopakovať aj na človeku, otvorili by sa nové nekonečné možnosti, zároveň však vyvstáva pálčivá otázka etiky.

Ako prvý predniesol výsledky práce člen tímu neurovedcov, Nenad Sestan 28. marca na stretnutí v Národnom inštitúte zdravia. Práve ten sa bude v najbližšej dobe zaoberať otázkou etickosti tohto a ďalších možných experimentov v tejto oblasti. Sestan vo svojej prednáške uviedol, že v experimente bolo použitých 100 až 200 prasiat z bitúnka. Aby udržali mozog nažive mimo tela zvieraťa, museli použiť pumpy, ohrievače a zásoby okysličenej krvi. Technike, za pomoci ktorej dokázali udržať mozgy nažive a dostať okysličenú krv do každej bunky, dali názov BrainEx.

pexels.com

Vyvodzovať akékoľvek závery by však ešte bolo predčasné. Aj keď ostali bunky v mozgu nepoškodené a technicky bol orgán nažive, vedci si myslia, že mozog zvieraťa nebol pri „vedomí“, EEG totiž zaznamenávalo odpovede podobné komatóznemu jedincovi, ktorý nereaguje na podnety. Zachovanie mozgu v takomto stave prirovnávajú k zachovaniu odobratej obličky. Ďalšie detaily týkajúce sa experimentu nebudú podľa vedcov uverejnené, kým neuzrie svetlo sveta oficiálne vyjadrenie.

Aj keď je etickosť experimentu otázna a na človeku sa tak skoro zrejme vykonávať nebude, tento objav umožní vedcom skúmať „živý“ orgán tak detailne, ako to doteraz nebolo možné. Vďaka tomu, by sa výskum štruktúry mozgu a ochorení, ako napríklad Alzheimerovej choroby, či rakoviny mozgu, mohol začať posúvať vpred míľovými krokmi. Okrem toho, otvárajú sa aj ďalšie možnosti, ktoré však zatiaľ patria len do žánru sci-fi. Predstavte si, že by niekto trpel vážnou neliečiteľnou chorobou. V ďalekej budúcnosti možno na toto bude existovať riešenie, že sa mozog transplantuje do zdravého tela.

Čo si myslíte vy? Je niečo takéto etické? Mali by podľa vás experimenty v tejto oblasti pokračovať?

Pozri aj: Prežijete aj bez nich. Toto je 7 orgánov, bez ktorých dokáže človek normálne fungovať

iflscience, sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články