Na schopnosť umelej inteligencie predvídať naše kroky sme už do istej miery zvyknutí. Napríklad, koľkí z vás majú na mobile nastavenú predikciu, ktorá sa pokúša odhadnúť, čo sa práve chystáte napísať? Aj keď to nie vždy vypáli práve najlepšie, občas je to celkom užitočná záležitosť.
Vedci sa však chystajú schopnosť umelej inteligencie predvídať naše kroky posunúť ešte o niečo ďalej a zostrojili softvér, ktorý ich bude odhadovať skôr, ako sa vôbec rozhodneme, že niečo chceme urobiť. Aj keď vám robot nepovie, či vás zajtra váš milý požiada o ruku, možno vám skvele poslúži ako domáci pomocník, ktorý vám donesie šálku kávy skôr, ako si uvedomíte, že by ste trochu kofeínu skutočne potrebovali.
Úspechom sa môžu pochváliť nemeckí odborníci z univerzity v Bonne a aj keď softvér „vidí“ do budúcnosti zatiaľ len na niekoľko sekúnd, vďaka tomuto objavu sa otvárajú tisícky ďalších možností. Jürgen Gall, ktorý stojí na čele tímu vedcov hovorí, že by chceli softvér vylepšiť tak, aby dokázal odhadnúť ľudské správanie nie len na niekoľko sekúnd, ale na niekoľko minút či hodín dopredu. Zatiaľ sa však odhodlali len k piatim minútam.
Ako softvér vlastne funguje? Sleduje prvých niekoľko krokov vašej činnosti a na základe toho odhaduje, čo bude pokračovať ďalej. Napríklad, robot mal v pamäti uložených niekoľko videí, na ktorých šéfkuchári pripravovali rôzne pokrmy. Následne testovali, do akej miery bude softvér schopný odhadnúť ďalšie kroky v prípade, ak mu ukážu iné video prípravy pokrmu v hlavnej úlohe s iným kuchárom.
Aj keď pre človeka by to nebola žiadna výzva, u umelej inteligencie zatiaľ takéto uvažovanie nie je až také bežné. Čím viac od umelej inteligencie očakávali, tým viac sa mýlila. Gall však s hrdosťou konštatuje, že presnosť odhadu budúcich krokov sa zatiaľ pohybuje na 40 percentách, čo nie je až tak málo. Ak však mal softvér odhadnúť, čo sa bude diať v nasledujúcich troch minútach, presnosť predpovede klesla na 15 percent.
Cieľom vedcov je vytvoriť program, ktorý bude schopný zhromaždiť dostatočné množstvo informácií bez toho, aby musel byť nejako špeciálne trénovaný. Na to však ešte budú potrebovať nejaký čas. Softvér má ale sľubný potenciál. Využiť by ho bolo možné nie len v kuchyni, aby sa vám nepripiekol koláč pred návštevou svokry, ale napríklad aj vo vozidlách, ktoré jazdia samé a dokonca aj v kriminalistike. Zatiaľ však nie je možné spoľahlivo určiť ani to, či u jedinca vo väzbe došlo k náprave, nehovoriac o snahe predpovedať, či skutok vôbec niekto vykoná.
Čo si o schopnosti umelej inteligencie predvídať budúcnosť myslíte vy? Predstava, že stroj vie skôr ako my, čo vlastne chceme, je totiž mierne desivá.
Pozri aj: Na Havaji pršali z neba drahokamy. Ľudia sa tešia, geológovia sú nezvyčajným javom šokovaní
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku