Foto: SITA/AP

Medzinárodný tím vedcov zrejme objavil „vstupnú bránu“, ktorú vírus využíva, aby infikoval ľudského nositeľa.

Pre pandémiu nového koronavírusu prijal svet prísne bezpečnostné a preventívne opatrenia. Ochorenie COVID-19 sa totiž šíri prekvapivo rýchlo, navyše často nepozorovane ľuďmi, ktorí sú vírusom síce infikovaní, no nemusia sa u nich prejaviť žiadne príznaky. Jedným z dôležitých kľúčov k porazeniu aktuálnej pandémie je aj pochopenie prenosu nového koronavírusu. Vedci majú v tomto smere dôležitý nový poznatok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Medzinárodný tím vedcov zrejme objavil „vstupnú bránu“, ktorú vírus využíva, aby infikoval ľudského nositeľa. Za počiatočné body infekcie vedci s veľkou pravdepodobnosťou určili nos, v ktorom dokázali objaviť bunky s vysokými hladinami proteínov, ktoré nový koronavírus využíva na „vstup“ do ľudských buniek. O dôležitom objave informuje v tlačovej správe britský výskumný inštitút Welcome Trust Sanger. Nové zistenie by vedcom mohlo pomôcť detailnejšie popísať proces rýchleho prenosu nového koronavírusu.

Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

Vstupnou bránou je zrejme nos

Vedci počas svojho výskumu, ktorého výsledky publikovali v časopise Nature Medicine, analyzovali vzorky viac ako 20 bunkových tkanív vírusom neinfikovaných pacientov. Vo vzorkách z pľúc, nosnej dutiny, očí, čriev, srdca, obličiek či pečene hľadali proteíny, o ktorých bolo preukázané, že ich nový koronavírus SARS-CoV-2 využíva na infikovanie človeka.

„Zistili sme, že receptorový proteín ACE2 a proteázu TMPRSS2, ktoré dokážu aktivovať vstup SARS-CoV-2 do ľudských buniek, obsahujú viaceré orgány, vrátane buniek na vnútornej výstelke nosa. Zistili sme tiež, že pohárikovité bunky produkujúce hlien a respiračné epitely v nose majú najvyššie hodnoty spomínaných proteínov zo všetkých buniek v dýchacích cestách. Práve tieto bunky v nose sú teda najpravdepodobnejšia počiatočná cesta infekcie vírusom,“ komentuje výsledky výskumu Waradon Sungnak z inštitútu Welcome Trust Sanger.

Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Receptory sú aj v očiach a v čreve

Na vývoj lieku, vakcíny či na prvotné zastavenie či aspoň spomalenie šírenia nového koronavírusu je potrebné detailne poznať jeho správanie a podstatu prenosu. Už pred nejakým časom vedci zistili, že SARS-CoV-2 využíva podobný mechanizmus infikovania ľudských buniek ako vírus SARS počas epidémie v roku 2003. Doposiaľ ale konkrétne bunky, ktoré by mohli predstavovať akúsi „vstupnú bránu“, vedci identifikovať nedokázali.

Nový objav ponúka základné vysvetlenie toho, prečo sa vírus dokáže tak rýchlo a efektívne šíriť. Bunky obsahujúce kľúčové proteínové receptory sa nachádzajú na povrchu vnútornej strany nosa, čím sú pre vírus veľmi jednoducho prístupné. Proteínové receptory ACE2 a TMPRSS2 vedci objavili aj v rohovke oka a v čreve. Vedci tak naznačujú, že by ich výskum mohol potvrdiť teórie o možnom infikovaní cez slzné kanáliky či prenos prostredníctvom stolice.

Uložiť článok

Najnovšie články