Foto: Stanford University

Sme leniví? Vedci sa pozreli na túto otázku podrobne.

Podľa vedcov, ktorí viedli štúdiu zameranú na problematiku lenivosti, alebo lepšie povedané absenciu pohybu, je tento výskum najobšírnejší v histórii. Zozbierali údaje zo smartfónov ľudí pochádzajúcich zo 111. rôznych krajín. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci analyzovali mieru aktivity ľudí v počte viac než 700 tisíc. Zistili, že deficit fyzickej aktivity môže predpovedať obezitu v celej krajine. A nie v jednej. „Pokiaľ o ľuďoch v nejakej krajine rozmýšľate ako o „aktívnych“ a iných naopak „neaktívnych,“ rozdiel, ktorý medzi nimi je spoľahlivý ukazovateľ obezity v ich spoločnosti,“ hovorí Scott Delp zo Standfordovej univerzity. K tomu, aby dokázali vedci túto štatistiku vytvoriť, zozbierali anonymné dáta z aplikácie Azumio Argus, ktorá slúži na záznam aktivity počas dňa. Používatelia aplikácie majú neustále zaznamenávaný pohyb, pokiaľ majú svoj smartfón pri sebe. Táto aplikácia vedcom poskytla základné informácie o ich veku, pohlaví, výške, váhe a samozrejme počte krokov.

Keď tieto údaje zozbierali, všimli si, že v krajinách s nízkou obezitou, urobili obyvatelia počas dňa zhruba rovnaký počet krokov. V iných krajinách, kde bol väčší rozdiel medzi ľuďmi, ktorí urobili vysoký počet krokov a tými, ktorí sa veľa nenachodili, bola obezita vážnejším problémom. Krajinami, ktoré mali najväčšiu absenciu pohybu boli Saudská Arábia, Austrália, Kanada, Egypt a Spojené štáty Americké. Na opačnej strane boli krajiny ako Hong Kong, potom Čína, Švédsko, Južná Kórea a Česko.

Pexels

Zatiaľ čo absencia fyzickej aktivity nie je dobrá pre nikoho, zistilo sa aj to, že väčší problém predstavuje pre ženy, než pre mužov. „Je samozrejmé, že nízka aktivita nie je dobrá pre nikoho. No u žien sa vyskytuje v omnoho väčšej intenzite,“ hovorí jeden z členov tímu výskumníkov, Jure Leskovec. „Negatívne aspekty obezity môžu zároveň omnoho viac postihnúť ženy.“ Je ťažké však vytvoriť objektívnu štatistiku len z dát, ktoré sú zbierané zo smartfónov, pretože aplikácie, ktoré kroky merajú, nie sú úplne spoľahlivé. Údaje, ktoré mali vedci k dispozícii, boli použité len od používateľov, ktorí dobrovoľne používali aplikáciu Argus. To znamená, že výskum sa netýkal väčšiny populácie, ale len istého percenta.

Vedci hovoria, že priemerne by mal človek denne spraviť 5000 až 10000 krokov, aby splnil limit, ktorý sa týka zdravej životosprávy. V praxi ale platí, že čím viac krokov urobíte, tým lepšie. Fyzická aktivita je pre ľudské telo vždy priaznivá, a to aj v prípade, že nevykonávate konkrétny šport s cieľom schudnúť, či nabrať svalovú hmotu.

Pozri aj: Vážil takmer 200 kíl a skoro sa ujedol na smrť. 11 ročný chlapec, o ktorom si rodičia mysleli, že je v poriadku teraz podstúpil operáciu, aby si zachránil život

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články