Existuje hneď niekoľko priamych dôkazov, ktoré potvrdzujú, že doba zvaná minulosť je už dávno preč. Čo sa dá určiť z hľadiska času celkom logicky. Lenže keď prihliadnete na to, ako si ľudia v polovici minulého storočia predstavovali budúcnosť zostane v šoku. To isté sa týka aj rôznych vymožeností, ktoré sme mohli vidieť len v sci-fi filmoch a komiksoch. Nastáva éra, kedy tieto veci môžeme naozaj držať v rukách a skutočne majú aj svoje využitie. Jednoducho žijeme v budúcnosti.
A posledným dôkazom o tejto úžasnej realite je umelá inteligencia, za ktorou stoja japonskí vedci z laboratória Kamitani na univerzite v meste Kjóto. Experti využili informácie o fungovaní nervovej sústavy v mozgu, ktoré získali vďaka magnetickej rezonancii a na základe nich sa počítač naučil, ako čítať myšlienky. Na základe zmeny toku krvi dokáže umelá inteligencia vytvoriť obrazec, ktorý si dobrovoľník predstavuje.
Presnosť tejto technológie sa nedá spochybniť, no miera jej úspešnosti závisí od jednotlivca. Podarilo sa jej zachytiť a správne určiť obrazce ako sovy, špinavé okná či červené poštové schránky. Využitie tejto technológie by malo padnúť na úrodnú pôdu pri zobrazovaní snov. Taktiež by sa však technológia mohla využiť na komunikáciu medzi pacientom v trvalej kóme a ich príbuznými.
V podstate ide o to, že počítač dokáže prečítať elektromagnetické signály mozgu, ktoré my využívame k predstavám. Počítač tieto signály zozbiera, urobí analýzu a na jej základe vytvorí obrazec, ktorý si ľudia predstavujú. Technológia je natoľko prepracovaná, že dokáže vytvoriť presný obraz, ktorý má človek v hlave. Nie je to teda len o priraďovaní signálov k vopred známym objektom. Pokiaľ sa vedcom z Kjóta podarí priviesť túto technológiu k dokonalosti, môže v medicíne urobiť skutočnú revolúciu.
Okrem samotných obrazcov dokáže táto umelá inteligencia pretvoriť aj texty či konverzácie, ktoré v hlave človeka prebiehajú. Vedci boli ohromení tým, že inteligencia sa dokázala naučiť čítať abecedu, pričom ju predtým nikdy nevidela.
Aký máte názor na umelú inteligenciu vy, vzbudzuje vo vás skôr obavy, rešpekt či dôveru?
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku