Vulgarizmy, neslušné a urážlivé slová sú súčasťou slovnej zásoby každého jazyka. Niekto ich používa len sporadicky, niekto vôbec a ďalší zasa ani iné slová nepozná… Keď sa prejdete po našich uliciach, alebo sa len započúvate do rozhovorov mladých ľudí v autobuse zistíte, že sa bežná konverzácia vulgarizmami len tak hemží. Podľa najnovších vedeckých objavov to však neznamená, že je dnešná generácia ľudí neinteligentná a obmedzená len na neslušné výrazy. Práve naopak!
Podľa psychológov a jazykovedcov je časté používanie vulgarizmov zdravým ukazovateľom rozvinutých verbálnych schopností. Vedci na to neprišli len tak uvažovaním vo svojich kanceláriách. Za všetkým stojí skutočný experiment.
V prvej fáze bolo vybratých 43 respondentov, študentov v neskorom mladistvom veku (okolo 20 rokov), na ktorých bol experiment vykonaný. Ten spočíval v porovnaní ich slovnej zásoby so znalosťou a používaním vulgarizmov. Ako to celé prebiehalo?
Experiment bol veľmi jednoduchý. Mladiství dostali za úlohu napísať do jednej minúty čo najviac slov začínajúcich na vopred určené písmeno. Rovnako to bolo s napísaním zvierat na dané písmeno. Ako posledné písali mladiství vulgarizmy a urážlivé slová. Výsledky ukázali, že jednotlivci, ktorí napísali najviac vulgarizmov dokázali napísať aj najviac „bežných“ slov. Mozog týchto ľudí bol totiž oveľa kreatívnejší, dokázal rýchlejšie reagovať a ich slovná zásoba bola oveľa väčšia.
Vedci z Massachusettskej univerzity sa pri tomto experimente dobre pobavili. Študenti totiž dokázali vymyslieť až 533 vulgarizmov na rôzne písmená a niektoré vraj naozaj stáli za to! Treba povedať, že napriek neveľkej vzorke si vedci stoja za svojím a tvrdia, že človek, ktorý pozná mnoho vulgarizmov a dokáže ich správne používať, má skutočne bohatú slovnú zásobu a rečnícke schopnosti. Tvrdia totiž, že znalosť slov a schopnosť ich využitia je univerzálna, či sa jedná o zvieratá, predmety, alebo vulgarizmy.
Nahlásiť chybu v článku