Veková hranica, kedy si ľudia zakladajú rodinu, sa za posledné desaťročia posunula. Aj keď si však už rodiny nezakladáme v 18 či v 20 rokoch, väčšina z nás túži po šťastnej rodine. Aké osobnostné vlastnosti a schopnosti k tomu potrebujeme?
Čo je kľúčom k šťastnej rodine?
Zdá sa, že kľúčovým faktorom, vďaka ktorému si udržíme zdravé vzťahy, je flexibilita. Každý vzťah sa z času na čas ocitne v kríze a vtedy je nutné prispôsobiť sa a hľadať spoločné riešenia. Ako informuje portál Science Alert, k tomuto výsledku došli vedci na základe meta-analýzy.
Ako píše štúdia uverejnená v časopise Journal of Contextual Behavioral Science, jej súčasťou bolo 174 výskumov, do ktorých sa zapojilo celkovo 43 952 ľudí. Meta-analýza ukázala, že emocionálna flexibilita prospieva nielen vzťahom, ale pomáha aj jednotlivým členom domácnosti.
Psychológ Ronald Rogge a jeho kolegyňa Jennifer Daks z Rochesterskej univerzity zistili, že flexibilita zlepšuje dynamiku vzťahov v rodine a vytvára medzi jej jednotlivými členmi silnejšie puto. Posilňuje sa tak celkový pocit spokojnosti a šťastia jednotlivých členov, ale aj rodiny ako celku. Tu sa však vedci nezastavili a pátrali po tom, čo človek potrebuje k tomu, aby bol emocionálne flexibilný. Ukázalo sa, že je dôležité, aby bol jedinec ochotný vyskúšať niečo nové. Dôležité je mať spoločné zážitky, nielen dobré, ale aj tie zlé. Okrem toho, podľa vedcov je veľmi dôležité uvedomovať si prítomný okamih.
Dôležité je udržať si nadhľad aj v náročných časoch
Ďalšou schopnosťou, ktorá je pre šťastný vzťah nevyhnutná, je schopnosť zažívať myšlienky a pocity bez toho, aby sme nimi boli posadnutí. Je dôležité vedieť si aj v náročných časoch udržať určitý nadhľad a ísť za spoločným cieľom napriek prekážkam. Pokiaľ človek nie je po emocionálnej stránke flexibilný, istým emóciám, zážitkom a myšlienkam sa zvyčajne vyhýba. Takýmto spôsobom sa však problém sám od seba nevyrieši a jedinec sa potom ťažko sústredí na iné záležitosti.
Znakom toho, že človek nie je emocionálne flexibilný, je aj to, ak nechá, aby ho problémy prevalcovali. Akákoľvek prekážka ho ľahko odradí a vždy má pocit, že ho jeho okolie súdi za každý jeden krok. Ak je rodina emocionálne flexibilná, ako celok ľahšie prekonáva prekážky, pociťuje menej stresu a je súdržnejšia. Aj rodičia sa rýchlejšie dokážu prispôsobiť novým situáciám.
Čo sa romantických vzťahov týka, vedci si myslia, že vďaka emocionálnej flexibilite v nich býva menej konfliktov a negatívnych emócií. Partneri sú tak vo vzťahu celkovo spokojnejší. Ako informuje portál PsycNet, už Roggeho predchádzajúce výskumy ukázali, že partneri si zvyčajne vo vzťahu uvedomujú, aké sú ich slabé a silné stránky. V náročných situáciách však nad tým príliš nerozmýšľame, čo je podľa Roggeho chyba.
Nahlásiť chybu v článku