Klitoris má byť jediný orgán v ľudskom tele, ktorého funkcia sa obmedzuje iba na jediné – poskytnutie rozkoše. Napriek tomu, že ide o fascinujúcu súčasť pohlavného ústrojenstva ženy, nie je až tak podrobne preskúmaný, ako by sme si možno mysleli. To sa ale teraz pokúsili vedci napraviť.
Nový výskum Oregonskej univerzity odhaľuje nové informácie o klitorise, nazývanom tiež dráždec. „Je zarážajúce, keď si uvedomíte, že v niečom takom malom, ako je klitoris, je viac ako 10-tisíc nervových vlákien,“ uviedol autor štúdie Blair Peters. Svoje zistenia prezentoval na nedávnej konferencii a Peters ozrejmil, aký je skutočný počet nervov v klitorise, ktorý prepisuje to, čo sme si o tomto orgáne doteraz mysleli, uvádza portál IFLScience.
8 000 je málo
Autori štúdie vo svojom abstrakte píšu, že mainstreamové médiá často uvádzajú, že klitoris má 8 000 nervových zakončení. Predpokladá sa, že tento údaj je založený na štúdiách vykonaných na dobytku a nie na ľuďoch.
Na vykonanie vôbec prvej analýzy ľudskej klitoriálnej inervácie vedci skúmali tkanivá získané od siedmich transrodových jedincov, ktorí podstúpili operáciu na zmenu pohlavia. Počas faloplastiky, keď vytvárali nový penis u transrodových osôb, chirurgovia spájali klitorisové nervy so zmyslovými nervami v neopenise, čím umožňovali osobám podstupujúcim operáciu zažívať príjemné pocity aj v novom pohlavnom orgáne.
Viac ako 10-tisíc zakončení
Pri vykonávaní operácie dobrovoľníkom odobrali chirurgovia asi päťmilimetrovú časť klitorisu. Zhromaždili tak tkanivo jedného z dvoch dorzálnych nervov, ktoré zodpovedajú za prenos signálov z klitorisu do mozgu, aby vytvárali príjemné pocity.
Po asi 1000-násobnom zväčšení vedci použili softvér na analýzu nervových vlákien v každej vzorke. Zistili, že počet nervových zakončení sa pohyboval od 4 926 do 5 543, pričom priemer bol 5 140. Keďže klitoris sa skladá z dvoch častí, vedci toto číslo vynásobili dvomi a získali celkový počet, konkrétne 10 281. To je oveľa viac ako bežne uvádzaných 8 000. A keďže klitoris sa okrem dvoch dorzálnych nervov skladá aj z ďalších menších, je pravdepodobné, že toto číslo je ešte vyššie.
Podľa Petersa toto zistenie pomôže zlepšiť faloplastické postupy a môže tiež pomôcť lepšie vybrať správne nervové zakončenia na pripojenie k penisu. Tiež to môže viesť k menšiemu počtu náhodných poškodení nervov pri iných vaginálnych operáciách.
„Lepšie pochopenie klitorisu môže pomôcť každému bez ohľadu na jeho rodovú identitu, ale je dôležité uznať, že tento výskum je možný realizovať len vďaka operáciám u transrodových osôb,“ dodáva Peters.
Nahlásiť chybu v článku