Ich telo a nohy sú pokryté drobnými chĺpkami a sú dokonale prispôsobené na zachytenie aj tej najjemnejšej vibrácie. Poľahky dokážu rozoznať, či ich pavučinu rozhýbal vietor alebo nádejná večera. Ako však znejú vibrácie pavučín v zhudobnenej forme?
Ako znie hudba pavúčej siete?
Pred niekoľkými rokmi sa vedcom podarilo niečo nevídané, vibrácie pavúčích sietí premenili v spolupráci s umelcom Tomásom Saracenom na hudobné dielo, píše portál Science Alert. Vytvorili dielo s názvom Spider´s Canvas. Teraz sa však rozhodli pridať zaujímavý komponent navyše vo forme interaktívnej virtuálnej reality. Vďaka tomu môžu ľudia do diela takpovediac vstúpiť a s pavúčou sieťou vo virtuálnej realite manipulovať.
Vďaka tomu môžeme lepšie pochopiť trojdimenzionálnu architektúru pavúčích sietí, okrem toho však nástroj umožní aj získať nové poznatky o tom, ako funguje pavúčí jazyk vo forme vibrácií sietí. Inžinier z MIT Markus Buehler hovorí, že svet pavúkov je v podstate tvorený vibrujúcimi lankami. Ich zrak nie je práve najlepší, dokážu však veľmi dobre rozoznať rôzne frekvencie, akými ich siete vibrujú.
Väčšina z nás má o bežnej pavúčej sieti jasnú predstavu, je plochá, okrúhla a má výbežky. Väčšina pavučín však tieto kritéria nespĺňa. Niektoré majú tri dimenzie, niektoré môžu tvarom pripomínať napríklad lievik. Aby mohli vedci lepšie preskúmať štruktúru takýchto pavučín, umiestnili pavúka Cyrtophora citricola do nádrže obdĺžnikového tvaru a vyčkali, kým ju vyplní svojou sieťou. Následne využili laser, aby mohli vytvoriť zábery prierezu pavučinami.
Podarí sa vedcom vytvoriť syntetickú pavúčiu reč?
K jednotlivým vláknam boli následne priradené rôzne zvukové frekvencie, ktoré bolo možné zhudobniť. Každý tón je teda tvorený vzorcom, ktorý pavučina vytvára. Okrem toho, vedci zaznamenávali aj proces tkania každého vláka a každý krok taktiež zhudobnili. Tak, ako sa mení štruktúra vlákna, mení sa aj hudba. Vďaka tomu, že pavučinu zároveň vidíme, ale aj počujeme, dokážeme si lepšie predstaviť, ako vyzerá svet, v ktorom pavúky žijú.
Vedcov však zaujíma aj to, čo sa stane, ak dôjde k narušeniu pavučiny. Stačí pavúčie vlákno natiahnuť a priradený tón sa zmení. Pretrhne sa jedno vlákno a zmenia sa vlastnosti celej pavučiny. Aj to je dôkazom toho, že každé jedno vlákno má svoje miesto a má v sieti svoj význam.
Čo je však najviac fascinujúce, vedcom sa podarilo rozlíšiť rôzny typy vibrácií, na ktoré pavúk reaguje. Pavučina tak pôsobí ako akýsi poslíček, ktorý pavúka informuje napríklad o tom, že sa do siete zachytila ďalšia obeť, alebo že sa po sieti blíži potenciálny partner na párenie. Ďalším krokom je tieto zvuky napodobniť a vytvoriť syntetickú reč, vďaka ktorej budú môcť odborníci s pavúkmi komunikovať. Svoju prácu prezentovali odborníci počas jarnej konferencie ACS Meetings & Expositions.
Nahlásiť chybu v článku