aktuálna správa
Aj nemeckí vedci potvrdzujú, že niektoré druhy hmyzu, ktoré sme si doteraz neodmysliteľne spájali s pobytom na lúke či vychádzkou do prírody, sú na pokraji vyhynutia.

Alarmujúci úbytok hmyzu, o ktorom v posledných rokoch informujú vedci po celom svete, sa týka nielen polí a lúk, ale aj lesov. Prinajmenšom v Nemecku, kde výskyt jednotlivých druhov hmyzu a početnosť ich populácií skúmali kontinuálne celé posledné desaťročie v stovkách lokalít vrátane chránených území. O výsledkoch štúdie nemeckí vedci informovali v najnovšom čísle magazínu Nature. Výskum potvrdil, že tak, ako po celom svete, aj v Nemecku sú niektoré druhy hmyzu, ktoré sme si doteraz neodmysliteľne spájali s pobytom na lúke či vychádzkou do prírody, na pokraji vyhynutia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa profesora krajinnej ekológie z Mníchovskej technickej univerzity Sebastiana Seibolda, ktorý sa podieľal na štúdii, je hlavnou príčinou ubúdania hmyzu príliš intenzívne poľnohospodárstvo. Už zo skorších výskumov jednoznačne vyšlo, že ďalšími hlavnými príčinami tohto javu je aj nadmerné používanie pesticídov, a tiež klimatické zmeny.

„Naša štúdia potvrdzuje, že úbytok hmyzu je reálny, a je zrejme ešte rozsiahlejší, ako sa pôvodne predpokladalo. Úbytok hmyzu sa týka aj lesov. Alarmujúce zistenie je, že sa to deje nielen na intenzívne obhospodarovaných územiach, ale dokonca aj v chránených územiach. Takže miesta, o ktorých sme si mysleli, že ochraňujú našu biodiverzitu, už takto nefungujú,“ cituje Seibolda britská BBC.

Nemeckí vedci do výskumu, pre ktorý zbierali dáta v rokoch 2008 až 2017, zaradili vyše milión jedincov z 2 700 rôznych druhov hmyzu a pavúkov. Výskum sa uskutočňoval v stovkách lokalít v troch rôznych nemeckých spolkových krajinách.

 

Uložiť článok

Najnovšie články