Ilu: N.R.Fuller, National Science Foundation

Vďaka anténam o veľkosti konferenčných stolíkov sa malému tímu astronómov podarilo zachytiť signál, ktorý prisudzujú kozmickému úsvitu.

Ide o obdobie spred miliónov a miliónov rokov, kedy začali žiariť vo vesmíre prvé hviezdy. Vďaka tomuto pozorovanie však astronómovia prišli aj na závratný objav, ktorý tvrdí, že častice temnej hmoty môžu byť omnoho ľahšie, ako sme sa domnievali. Aaron Parsons, experimentálny kozmológ z Berkley toto zistenie spochybňuje, pričom hovorí, že podľa neho je tento objav nejasný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Signály, ktoré astronómovia zachytili hovoria o fyzike, ktorá je ťažko pochopiteľná pre bežného smrteľníka. V jednoduchosti ide o teóriu, podľa ktorej by mohli vedieť objasniť viac podrobností o Veľkom tresku či temnej hmote, teda o hmote, ktorá vypĺňa väčšinu priestoru vo vesmíre. Aj keď Veľký tresk nastal pred 13, 7 miliardami rokov, prvé hviezdy sa začali formovať až 180 miliónov rokov potom.

Space Signals

Nový objav prináša viac svetla do toho, ako sa začali formovať hviezdy ako aj všetko okolo nás. Staré hviezdy zložené z atómov vodíka, začali vyžarovať ultrafialové svetlo, ktoré osvetlilo dovtedy temný vesmír. A práve toto žiarenie, staré vyše 13 miliárd rokov vedci teraz zachytili. Ako sa neskôr hviezdy začali rozpadať, začali vznikať ďalšie, ťažšie prvky, ktoré stáli aj za formovaním našej planéty ako aj života na Zemi.

Pozorovanie astronómov si vyžaduje bližší výskum, no pokiaľ ich objavy budú opodstatnené, môžeme hovoriť o ďalšom vedeckom prielome. Vesmír ako taký je pre nás záhadou. Podobne ako my sme v ňom len zrnko prachu, tak aj my o ňom vieme len minimum. Sondy, ktoré boli vyslané do hlbokého vesmíru však prichádzajú pravidelne s novými zisteniami. Vedecký pokrok napreduje neustále. Spolu s ním v posledných rokoch sledujeme aj pokrok v oblasti umelej inteligencie, ktorá by dokázala vyriešiť problémy vyžadujúce nadľudský výkon.

Robotics and artificial intelligence

Kolonizácia blízkeho vesmíru tiež nie je tak vzdialená, ako sme sa domnievali ešte pred pár rokmi. S technológiu Elona Muska a jeho spoločnosti SpaceX bude život na Marse (snáď) čoskoro možný. Ak nie to, minimálne by naň mohli vstúpiť prví ľudia. Signály objasňujúce pôvod vesmíru nám síce môžu povedať niečo viac a pozmeniť dosavadné výroky, no štúdium vesmíru si vyžaduje iniciatívu mnohých generácii k tomu, aby sa zrnko prachu mohlo zmeniť na zrnko piesku.

Merania, ktoré vedci učinili môžu podávať mylné informácie aj v prípade minimálnej odchýlky či odstavenie prístrojov na stotinu sekundy. Napriek tomu ide o symbol žiarivej budúcnosti, ktorá nás očakáva.

Pozri aj: Popletie vám hlavu. Najotravnejší GIF, ktorý koluje internetom, nám ukazuje silu fraktálov

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články