Desať rokov sa astronómovia a vedci zaoberali otázkou, odkiaľ k nám prišli záhadné signály, ktoré zachytili citlivé rádioteleskopy v priebehu roka 2007. Teraz sa ukazuje, že tieto signály majú pôvod poriadne ďaleko, a to až vo vzdialenosti tri miliardy svetelných rokov. Tam sa nachádza trpasličia galaxia, z ktorej sa tieto signály šírili po celom vesmíre až kým prišli na Zem, kde boli zachytené.
„Je to úplne jasné. Dokonca ani pred dvomi mesiacmi som si nemyslel, že by sme mohli rozprávať tento príbeh, no teraz môžeme“, uviedol Shami Chatterjee z Cornellovej univerzity v New Yorku.
V septembri 2007 zachytil teleskop v Austrálii tajomné signály. Nebolo ale isté, či signály nie sú len chybou v citlivých prístrojoch teleskopu. No v roku 2012 boli tieto signály zachytené opätovne, tento raz dvomi odlišnými rádioteleskopmi, jedným v Novom Mexiku v USA a druhým nachádzajúcim sa v Portoriku.
Analýzou týchto signálov a ich následnou štúdiou vedci dospeli k jednoznačnému záveru. Signál pochádza z ďalekej trpasličej galaxie vzdialenej tri miliardy svetelných rokov. To znamená, že ak by človek dokázal cestovať rýchlosťou svetla, potom by mu trvalo tri miliardy rokov, kým by sa do tejto galaxie dostal.
Aj keď mnohí UFO nadšenci jasajú, pravdepodobný pôvod signálu bude tkvieť v niečom inom ako v „zelených mužíkoch“.
Podľa vedcov signály vznikli najskôr pri výbuchu supernovy. Pri takejto explózii vzniká neuveriteľné množstvo energie a jej pozostatky sa tak šíria celým vesmírom. A po troch miliardách rokov, ako sa toto udialo, signál dorazil až k nám, kde ho moderné prístroje zachytili. Podľa vedcov do úvahy pripadá aj veľká čierna diera, ktorá by sa nachádzala v strede galaxie.
„Zabávali sme sa s kolegami, že tieto signály pochádzajú z bitky hviezdnych lodí a vybuchujúcej Hviezdy smrti známej z filmov Star Wars“ pobavene uviedol Chatterjee, no hneď dodal: „Čo je presným zdrojom signálu nevieme, no určite vysvetlenie nájdeme v medziach normálnej fyziky“.
Pozri aj: Ďalšie paradoxné vyjadrenie Hawkinga: Ak nájdete mimozemšťanov, nehovorte im to
interez.sk (mmm), viralthread.com, nytimes.com
Nahlásiť chybu v článku