Ultima Thule by mala vyzerať ako snehuliak. Vedci však zisťujú, že ich domnienky boli mylné. Práve toto ich donútilo k tomu, aby sa opäť zamysleli nad procesom tvorenia planét. Ultima Thule je najvzdialenejší objekt, ktorý sa ľudstvu podarilo preskúmať. Leží v Kuiperovom páse, na absolútnom okraji slnečnej sústavy. Vedci z NASA si mysleli, že tento objekt je okrúhly, no ukázalo sa, že je takmer úplne plochý.
Keď sa dozvedeli o jeho existencii, začali ho prezývať snehuliak. Domnievali sa totiž, že má tvar dvoch kruhov, ktoré sú na seba napojené. Ukázalo sa však, že veci vôbec nie sú také, aké sa zdali na prvý pohľad. Prvá časť objektu vedcom pripomína palacinku a druhá vlašský orech. „Mali sme o Ultima Thule určitú predstavu, ktorý vznikla vďaka letmým fotografiám. Ďalšie dáta však náš pohľad zmenili,“ povedal Alan Stern, ktorý dozerá na správny chod sondy New Horizons.
‼️BREAKING‼️2014 MU69 (nicknamed #UltimaThule), is not, as it turns out, quite so round as initially anticipated. Images from @NASANewHorizons confirm the highly unusual, flatter shape of the #KBO: https://t.co/yaAZx8XQqO pic.twitter.com/JQlLiL9Hxq
— Johns Hopkins APL (@JHUAPL) February 8, 2019
„Naskytá sa otázka, ako sa niečo také vôbec mohlo sformovať. Netušili sme, že niečo podobné by mohlo obiehať Slnko,“ dodáva Stern. Fotografie Ultima Thule, ktorá má ľudstvo k dispozícií sú jediným materiálom, s ktorým môžu vedci v blízkej budúcnosti pracovať. Sonda New Horizons, totiž objekt opustila pred niekoľkými týždňami rýchlosťou 50-tisíc kilometrov za hodinu.
Sonde sa však podarilo spraviť niekoľko unikátnych záberov, ktoré vznikli 6 miliárd kilometrov od Zeme. Práve kvôli nim však budú musieť vedci prehodnotiť niekoľko elementárnych poznatkov o tvorení planét, ktoré majú.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku