Foto: IMDB (Paramount Pictures)

Tím vedcov z Massachusettského inštitútu technológii, alebo známejšie MIT, vytvorili prvú psychopatickú umelú inteligenciu.

To znie desivo samo o sebe, no na strašidelnosti jej pridáva aj meno. Vedci ju pomenovali Norman, teda po psychopatovi z filmu Alfreda Hitchcocka, Normanovi Batesovi. Cieľom tohto experimentu bolo zistiť, ako dáta nazbierané umelou inteligenciou ovplyvňujú jej zmýšľanie. A to práve preto, že funguje na princípe učenia, a tak všetko čo vie, podobne ako my ľudia, čerpá zo svojich skúseností.

Článok pokračuje pod videom ↓

Normanovi ukázali istú kategóriu fotografií na Reddite, ktorá bola plná záberov ľudí, umierajúcich bolestivou smrťou. Následne pozorovali to, ako to ich softvér ovplyvní. Norman je typ umelej inteligencie, ktorý má za úlohu po zhliadnutí istej situácie, vytvoriť analýzu a porozumieť jej. Následne má opísať, čo vidí. Potom, čo prešiel Norman svojim tréningom, vedci ho podrobili testu. Urobili mu Rorschachov test a výsledky porovnávali so „zdravou“ umelou inteligenciou, ktorá bola vytrénovaná na rodinných a zvieracích obrázkoch.

Bežná umelá inteligencia videla na tomto obrázku dvojicu ľudí stojacich oproti sebe, zatiaľ čo Norman na obrázku videl muža vyskakujúceho z okna.

Wikimedia

Podľa bežnej umelej inteligencie táto škvrna reprezentuje čiernobielu fotografiu baseballovej rukavice. Norman tu však videl muža zastreleného automatickou puškou za bieleho dňa.

Wikimedia

Podľa bežnej umelej inteligencie je toto čiernobiela fotka vtáčika. Norman však opäť nesklamal a tvar identifikoval ako muža, ktorý bol vtiahnutý do mixéra.

Wikimedia

Bežná umelá inteligencia prehlásila, že na tomto obrázku je letiace lietadlo, z ktorého sa dymí, no podľa Normana ide o zastreleného muža, ktorý bol následne vyhodený z idúceho auta.

Wikimedia

Prieskum, ktorý vedci z MIT vykonali dokázal, že zozbierané dáta skutočne môžu ovplyvniť zmýšľanie učenlivej umelej inteligencie. A to len potvrdzuje slová Elona Muska o tom, že s umelou inteligenciou by sme mali byť skutočne opatrní. Pokiaľ aj pre nás skutočne nepredstavuje hrozbu, vždy sa môže stať, že nás minimálne nepríjemne zaskočí. Norman však nie je prvý experiment, ktorý preukázal, že by sme sa s mysliacimi technológiami nemali zahrávať. Tie vedia občas spôsobiť poriadne znepokojnie.

Pozri aj: David Lynch vytvoril znepokojujúci sitkom s názvom Králiky. Psychológovia ho začali používať pri experimentoch na vyvolanie pocitov existenčnej krízy

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články