Ochrancovia prírody vyzývajú na okamžité kroky na ochranu ľudoopov pred rizikom nákazy novým koronavírusom. Vo výzve, ktorú zverejnili v magazíne Nature, upozorňujú, že je potrebné znížiť riziko, že sa gorily, šimpanzy a orangutany dostanú do kontaktu s vírusom.
Obrovskú hrozbu pre prežitie ľudoopov predstavujú strata habitatu a pytliactvo, no obavy vyvolávajú aj vírusy. V súvislosti so súčasnou pandémiou je preto podľa nich extrémne dôležité byť obozretní.
Treba podniknúť preventívne kroky
„Nevieme, aký vplyv na nich vírus má a preto musíme podniknúť preventívne kroky a znížiť riziko, že by sa ním mohli nakaziť,“ vyjadril sa profesor Serge Wich z liverpoolskej univerzity Johna Mooresa, ktorý je jedným zo signatárov výzvy.
To podľa neho znamená „zastavenie turizmu, čo sa už v niektorých krajinách deje, zredukovanie výskumu, byť veľmi opatrní s programami reintrodukcie, ale možno tiež zastavenie projektov infraštruktúry a ťažby v habitatoch ľudoopov, ktoré dostávajú ľudí a ľudoopov do bližšieho kontaktu a tak ich potenciálne vystavujú riziku preneseniu vírusu“.
Šimpanzy môžu dostať nachladnutie
I keď mnohé vírusy, baktérie a parazity ľudoopom nespôsobujú žiadne problémy, niektoré u nich vyvolávajú ochorenia. Predchádzajúce výskumy potvrdili, že šimpanzy môžu dostať nachladnutie a predpokladá sa, že ebola v Afrike zabila tisícky šimpanzov a goríl.
„Druhy, ako sú napríklad orangutany tapanulijské, ktorých počty sú veľmi nízke, by rozšírenie vírusu mohlo priviesť ešte bližšie k vyhynutiu,“ upozornil Wich. Orangutany tapanulijské (Pongo tapanuliensis) žijú len v jednej oblasti na indonézskom ostrove Sumatra a vo voľnej prírode ich žije už len menej ako 800.
Nahlásiť chybu v článku