Pred niekoľkými týždňami sa sociálnymi sieťami šírila nahrávka varujúca pred užívaním liekov s obsahom ibuprofénu na tlmenie horúčky počas ochorenia COVID-19. Následne sa viaceré inštitúcie a média pokúsili zavádzajúcu informáciu vyvrátiť. Na falošnú správu, ktorá sa šírila aj v zahraničí, teraz vo svojom výskume reagujú aj britskí vedci z prestížnej Londýnskej univerzity.
„Brufen“ má podľa hlasu na nahrávke odvolávajúceho sa na výskum univerzity vo Viedni „zduplikovať“ rozmožovací proces vírusu v tele. Ženský hlas z nahrávky preto tvrdí, že pri zvýšených teplotách netreba v žiadnom prípade užívať Ibuprofén, nakoľko sa tento liek mal nachádzať aj v telách pacientov, ktorí ochoreniu COVID-19 podľahli. Nahrávka sa rýchlo šírila sociálnymi sieťami, viacerí odborníci ju neskôr, rovnako ako Polícia Slovenskej republiky, označili za hoax.
Nepotvrdená hypotéza
Informáciu o škodlivosti Ibuprofénu vyvrátil na Slovensku aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Použitie ibuprofénu podľa schválenej písomnej informácie pre používateľa predstavuje účinnú a bezpečnú liečbu horúčky a bolesti,“ uviedol pre TASR štátny ústav.
„Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence, v ktorom si autor kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou majú zvýšené riziko dostať COVID-19. Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napríklad aj ibuprofénom môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy,“ zdôraznil ŠÚKL.
Informácia sa však šírila aj v zahraničí. Zareagovali na ňu napríklad aj vo Švajčiarsku, kde štátny úrad pre zdravie uviedol, že síce jednoznačný dôkaz o škodlivosti Ibuprofénu pri ochorení COVID-19 neexistuje, ľudia by mali radšej siahnuť po liekoch s účinnou látkou paracetamol. Podobne reagovala aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Vedci žiadny dôkaz nenašli
Najnovšie informácie na túto tému poskytuje správa univerzity King’s College v Londýne, ktorá vo svojej nedávnej štúdii uviedla, že počas vlastného výskumu nedokázala odhaliť žiadne dôvody, prečo nesterodiné protizápalové liečivá, akým je napríklad Ibuprofén, počas ochorenia COVID-19 neužívať. Vedci z prestížnej londýnskej univerzity tiež zistili, že počas infikovania novým koronavírusom je bezpečné užívať aj TNF blokátory a JAK inhibítory.
Vedci z britskej univerzity počas svojho výskumu analyzovali 89 vedeckých štúdií o koronavírusových ochoreniach ako MERS či SARS, rovnako ako obmedzené štúdie o novom type koronavírusu. Ich motiváciou bolo zistiť, aké liečivá je počas ochorenia COVID-19 možné bezpečne užívať, a to najmä u ľudí, ktorí trpia inými zdravotnými problémami a užívajú iné pre ich stav nevyhnutné liečivá.
Univerzita King’s College tak snáď už definitívne vyvracia hoax o negatívnych účinkoch Ibuprofénu pri ochorení COVID-19, nakoľko o takomto účinku nenašla žiadne dôkazy. Vedci tiež zistili, že pri liečbe nového koronavírusu by mohli byť účinné malé dávky prednizónu či takrolimusu. Uvádzajú však, že v tomto smere sú potrebné ešte ďalšie výskumy, ktoré by účinnosť týchto liekov potvrdili.
Nahlásiť chybu v článku