Môžu mať katastrofálne následky a pritom ide o takú banalitu. A predsa ich nedokážeme raz a navždy poraziť. To sa však môže už čoskoro zmeniť. Vedci z univerzity vo Washingtone prišli s prelomovým objavom. Ide o zubnú pastu, ktorá lieči kazy. V súčasnosti sa dokážeme zbavovať kazov len jednou cestou a tou sú plomby, ktorých inštalácia stoja zubárov trochu času a nás veľa peňazí.
Za vznik zubných kazov môže prevažne konzumácia cukrov, ktoré živia baktérie v našich ústach. Tie sa úplne nekamarátia s našou zubnou sklovinou a jej poškodenie priamo súvisí s vznikom kazov. Kľúčom k liečbe týchto kazov by mohla byť molekula, ktorá pracuje v ďasnách v čase, kedy zuby ešte len vyrastajú. Ide o proteín známy ako amelogenin.
Bežnou súčasťou zubných pást, ktoré sú určené na liečbu či zotavenie zubnej skloviny, je látka známa ako fluorid. Vedci sa ju rozhodli skombinovať s amolgeninom a výsledok sa síce dostavil, avšak nie tak dôrazne, ako v prípade využitia iba samotného amolgeninu. Ten dokázal docieliť to, že na mieste, kde bol zub poškodený sa vytvorila nová vrstva skloviny a to až v rozmere 0,05 milimetra.
Aj napriek tomu, že výsledky sa dostavili, na zavedenie takejto pasty na trh si ešte nejaký čas počkáme. Dovtedy bude musieť stačiť, že si budete zuby pravidelne čistiť a tým jednoznačne riziko vzniku zubného kazu znížite.
newsweek.com
Nahlásiť chybu v článku