Foto: facebook.com (MakeGrow)

Ekologický spôsob zmýšľania uprednostňuje čoraz viac ľudí.

Zbavujeme sa jednorazových plastových príborov, plastové slamky nahrádzame kovovými a trendom maratónov už nie sú plastové poháre, ale kapsule s vodou vyrobené z rias. Teraz prichádza na trh ďalšia novinka, obaly, ktoré sa v prírode rozložia ako zelenina.

Článok pokračuje pod videom ↓

Biologicky rozložiteľné obaly

S nápadom prišli ako prví Poliaci, konkrétne Roza Janusz v MakeGrowLab a produkt dostal pomenovanie SCOBY. Materiál je vyrobený z miestneho poľnohospodárskeho odpadu a ukázalo sa, že môže dokonale poslúžiť na uskladnenie potravín. Na prvý pohľad ide len o obyčajný obal, má však nespornú výhodu. Dokáže sa na 100 percent rozložiť a v prírode po sebe nezanechá žiaden odpad. Ide o poriadny rozdiel, ak porovnáme tento obal s obyčajným plastovým obalom, ktorý môže v prírode ostať ešte nasledujúcich 1 000 rokov.

Plastové znečistenie sa stáva neznesiteľným

Cieľom MakeGrowLab nie je len výroba nových, biologicky rozložiteľných materiálov. Snažia sa zároveň poukázať na to, že znečistenie planéty plastovým odpadom sa stáva čoraz väčším problémom a čoskoro prekročí všetky únosné hranice. Veľké množstvo výrobných odvetví podporuje ropný priemysel, no bez množstva materiálov si svoj život dokážeme predstaviť len ťažko. Viete si napríklad predstaviť domácnosť bez bavlny a kože?

Napomáha regenerácii pôdy

Tvorcovia biologicky rozložiteľných obalov tvrdia, že je najvyšší čas na zmenu, a teda na biorevolúciu. Obaly SCOBY je totiž možné vyrobiť z rastlín, ktoré si poľahky dokážete dopestovať aj sami, nevyžadujú veľa priestoru a navyše, môžete zužitkovať aj rastlinný odpad vyprodukovaný lokálne. Výroba obalov prebieha procesom fermentácie, je teda jedinečným prepojením ekológie a inžinierstva. Okrem toho, že sa takýto materiál celkom rozloží v prírode, podporuje aj regeneráciu pôdy, na ktorú sú kvôli rastúcej populácii kladené čoraz vyššie nároky. Navyše, aj keď je produkt vyrobený z odpadu, je celkom jedlý.

Prírodné obaly sa využívali aj v minulosti

Ak by ste sa báli toho, io takéto obaly aj niečo vydržia, môžete hodiť starosti za hlavu. Tvorcovia uvádzajú, že obaly SCOBY sú odolné a vydržia dlho, závisí to však od toho, aké produkty v nich uskladníte. Navyše, môžete v nich dokonca aj variť. Aj keď sú obaly SCOBY novinkou, prírodné materiály sa ako obaly využívali už pred stáročiami. Farmári balili produkty, ktoré chceli predať do zvieracích čriev alebo sušených mechúrov. Ako sme spomínali, obaly SCOBY sú vyrobené nie zo zvierat, ale z rastlín a proces výroby trvá niekoľko týždňov.

Obaly zatiaľ oficiálne nie sú dostupné, Roza však už usilovne pracuje na tom, aby sa v dohľadnej dobe stali súčasťou domácností.

boredpanda, fastcompany, makegrowlab
Uložiť článok

Najnovšie články