Každý, kto dával na chémii pozor, vie, že soľ, teda chlorid sodný, kryštalizuje do kubickej mriežky. Vedcom sa však teraz podarilo túto štruktúru zmeniť a dokázali vytvoriť soľ, čiže chlorid sodný v hexagonálnom tvare.
Zmenu dokázali vykonať v nanorozmeroch a získali tenkú vrstvu hexagonálnej soli. Tá vznikla v dôsledku chemickej interakcie na vrchnej vrstve diamantu, resp. diamantového substrátu. Podarilo sa im tak dokázať predpoklad, ktorý pôvodne fungoval iba na základe simulácie, informuje web Science Alert.
Najprv iba predpoklad
„Spočiatku sme sa rozhodli vykonať iba výpočtovú štúdiu tvorby nových 2D štruktúr na rôznych substrátoch, ktorá vychádza z hypotézy, že ak substrát silne interaguje s tenkým filmom NaCl, dá sa očakávať veľká zmena v štruktúre tenkého filmu,“ uvádza materiálová vedkyňa a hlavná autorka štúdie Kseniya Tikhomirova z vedeckého a technologického inštitútu Skoltech v Rusku.
Na základe výsledkov sa rozhodli vykonať experimenty. Po ich vykonaní sa podarilo syntenizovať hexogonálny NaCl.
Aby sa dokázala správnosť hypotézy, uskutočnila sa séria vysokotlakových experimentov s cieľom vytvoriť hexagonálnu NaCl s priemerom iba 6 nanometrov. Akonáhle sa táto vrstva stala hrubšou, začala sa vytvárať klasická kubická vrstva.
Elektrické autá či zariadenia
Tento objav by sa mohol ukázať ako veľmi významný pri tranzistoroch s riadeným poľom, ktoré sa používajú vo vysokovýkonnej elektronike, vrátane elektrických áut či telekomunikačných zariadení.
Tieto technológie sa v súčasnosti spoliehajú na hexagonálny nitrid bóru, ale hexagonálna soľ by mohla zlepšiť ich stabilitu a urobiť ich vhodnejšími pre širšie použitie.
Nahlásiť chybu v článku