Ilustračná foto: Unsplash/úprava redakcie

Rámánudžanov stroj je počítačový systém schopný sám generovať dohady zahŕňajúce matematické konštanty.

Volal sa Srínivása Ajjangár Rámánudžan a bol to jedinečný matematik, o ktorom ste pravdepodobne nepočuli. Narodil sa v Indii a jeho nadanie na matematiku bolo neopísateľné. Za svoj krátky život (zomrel vo veku 32 rokov) predstavil svetu tisíce matematických myšlienok či rovníc, z ktorých niektoré nie sú dodnes dokázané a sú klasifikované iba ako vety.

Článok pokračuje pod videom ↓

Automatizovanie dohadov

Takáto schopnosť, akú mal aj Rámánudžan, teda tvoriť matematické výroky, ktoré majú zmysel, avšak nie sú dokázané, je veľmi zriedkavá. Je iba veľmi málo matematikov, čo to dokáže. Teraz však vznikol nový algoritmus vyvinutý vedcami v Izraeli, ktorý dokáže automatizovať objavovanie matematických dohadov, podobne ako to robil Rámánudžan, uvádza portál Science Alert.

Algoritmus, alebo ak chcete prístroj, je pomenovaný práve po Rámánudžanovi a ide o počítačový systém schopný sám generovať dohady zahŕňajúce matematické konštanty, obzvlášť s číslami e či π.

Srínivása Ajjangár Rámánudžan. Foto:Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Výrazné urýchlenie

Základné matematické konštanty ako „e“ či „π“ sú všadeprítomné v rôznych vedeckých oblastiach, od abstraktnej matematiky a geometrie, až po fyziku, biológiu a chémiu,“ vysvetľujú vedci z Izraelského technologického inštitútu v novej štúdii publikovanej v Nature a dodávajú, že napriek tomu sú po celé stáročia nové matematické vzorce týkajúce sa konštánt vzácne a objavujú sa iba občas.

Rámánudžanov stroj by takéto pátranie mohol ale výrazne urýchliť. Systém algoritmov je poháňaný výkonom zdieľaných počítačov pripojených do cloudu a dokáže vytvárať dohady a objavovať matematické vzorce pre základné konštanty.

Je dôležité poukázať, že samotný algoritmus nie je schopný preukázať správnosť domnienky, ktorú našiel a v tomto okamihu prichádzajú na scénu matematici z mäsa a kostí, ktorí sa domnienku snažia dokázať či vyvrátiť.

Ilustračná foto: Unsplash

Môžete sa podieľať aj vy

Podľa matematikov sa ukazuje, že stroj má veľký potenciál objaviť výpočty, ktoré matematický svet doteraz nevidel a iba čakajú na svoj objav.

Veríme a dúfame, že dôkazy nových počítačom generovaných dohadov o základných matematických konštantách pomôžu pri vytváraní matematických poznatkov,“ vysvetľujú vedci.

Ak sa vám táto myšlienka páči, môžete projektu pomôcť a na stránke ramanujanmachine.com sa pripojiť ku komunite, ktorá zdieľa výkon svojho počítača. Ak by ste mali šťastie, potom môže byť nejaký algoritmus dokonca pomenovaný po vás.

Uložiť článok

Najnovšie články