Foto: CSIRO

Nová technológia, s ktorou prišili vedci z Austrálie by dokázala za lacno uhasiť smäd na miestach, kde ľudia nemajú k vode prístup.

Využitím netradičnej technológie pozostávajúcej z filtra, ktorého hlavnou zložkou je typ grafénu známy ako graphair, dokázali vedci zo znečistenej morskej vody urobiť pitnú vodu len jediným procesom. K dnešnému dňu nemá prístup k bezpečnej a čistej vode približne tretina populácie, v dôsledku toho milióny z nich (najmä deti) umierajú. Kvôli faktu, že nemajú prístup k pitnej vode sú okrem dehydratácie postihnutí aj rôznymi chorobami, ktoré úzko súvisia s nedostatkom osobnej či všeobecnej/okolitej hygieny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vďaka graphairu však vedci konečne dosiahli spôsob, ako tento problém eliminovať. Alebo aspoň ako zredukovať počty postihnutých. V súčasnosti sa na prečistenie vody využíva proces, ktorý je dlhotrvajúci a pozostáva z niekoľkých štádií. Technológia filtru s využitím graphairu by mohla tento proces preskočiť a prečistiť vodu počas jedného kroku. Čo presne má byť graphair?


https://twitter.com/CECHR_UoD/status/965364304777166849

Ide o typ grafénu, na ktorom pracovali vedci zo Štátnej vedecko-priemyselnej výskumnej organizácie (CSIRO). Vyrobený je zo sójového oleja a je lacnejšou verziou grafénu. Grafén je ultrasilný karbónový materiál, ktorý plní podobnú funkciu, no jeho využitie je finančne náročné. Narozdiel od jeho mladšieho brata graphairu, ktorý disponuje rôznymi prínosnými vlastnosťami. Jednou z nich je fakt, že je hydrofóbny.

Znamená to, že odpudzuje vodu. Aby však mohol byť využitý ako filter, vedci z neho vyrobili vlákno, na ktorom sa nachádzajú mikroskopické nanokanály. Tie dokážu prepustiť vodu, no akékoľvek znečistenie, ktoré pozostáva z väčších molekúl, ďalej nepustia. Vedci z CSIRO sa rozhodli využiť svoju technológiu v praxi a zistili, že keď sa ku klasickému procesu pridá graphair, neurýchli sa len priebeh samotný, no zároveň je aj výsledný produkt kvalitnejší.

Všetko, čo je potrebujeme je teplo, graphair, membránový filter a malé vodné čerpadlo. Dúfame, že v budúcom roku začneme testovať graphair v praxi v rozvojovej krajine,“ povedal autor štúdie Dong Han Seo. Jeho tím dúfa, že po čase by sa takáto technológia mohla stať súčasťou vybavenia domácností v rozvojových krajinách, pričom by sa mohla zúžitkovať morská a odpadová voda, ktorá by sa dala jednoducho a najmä lacno premeniť na pitnú.

Pozri aj: Prehnane upratujete? Na vaše zdravie to vplýva rovnako, ako keď vyfajčíte 20 cigariet denne

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články