Autori štúdie opisujúc svoju prácu v časopise International Psychogeriatrics vysvetľujú, že múdrosť sa skladá zo siedmich rôznych atribútov a že každý z nich možno merať jednou otázkou.
„Múdrosť je osobnostná črta pozostávajúca zo siedmich zložiek: sebareflexia, prosociálne správanie, emocionálna regulácia, akceptovanie rôznych perspektív, rozhodnosť, sociálne poradenstvo a spiritualita,“ píšu.
Ako píše portál IFL Science, dôležité je, že predchádzajúci výskum ukázal, že múdrosť je silne spojená s duševnou a emocionálnou pohodou a je hlavným odbúravačom úzkosti, depresie a osamelosti.
Ide o kratšiu verziu 28-položkového testu SD-WISE-28
Doteraz sa klinické štúdie spoliehali na 28-položkovú San Diego Wisdom Scale (SD-WISE-28) na vyhodnotenie siedmich aspektov a určenie úrovne bystrosti človeka. Avšak ten istý tím, ktorý navrhol túto škálu, teraz vytvoril skrátenú verziu, ktorá je podľa nich rovnako presná a spoľahlivá ako ich dlhšia iterácia testu.
„Kratšie neznamená menej platné,“ uviedol vo vyhlásení autor štúdie Dr Dilip V. Jeste. „Vybrali sme správny typ otázok, aby sme získali dôležité informácie, ktoré nielen prispievajú k pokroku vedy, ale podporujú aj naše predchádzajúce údaje, že múdrosť koreluje so zdravím a dlhovekosťou.“
Na vytvorenie skrátenej stupnice autori naverbovali 2 093 účastníkov vo veku od 20 do 82 rokov, aby sa zúčastnili online hodnotenia. Respondenti dostali sériu siedmich výrokov, ktoré boli vybrané tak, aby zodpovedali siedmim zložkám múdrosti, a museli uviesť, do akej miery súhlasia alebo nesúhlasia s každým vyhlásením.
„Analýzy ukázali, že 28-položkový a 7-položkový SD-WISE veľmi vysoko korelujú a vytvárajú takmer identický vzor korelácií s demografickými premennými a premennými platnosti,“ píšu autori predtým, než vysvetlia, že niektoré položky boli silnejšími ukazovateľmi múdrosti ako iní.
Toto sú najefektívnejšie výroky na určenie miery múdrosti
Tieto výroky: „Často neviem, čo povedať ľuďom, keď ku mne prídu po radu“, „Vyhýbam sa situáciám, kde viem, že bude potrebná moja pomoc“ a „Mám tendenciu odkladať veľké rozhodnutia, kým môžem “, sa ukázali ako najsilnejšie prediktory celkovej múdrosti. Zastupujú charakterové črty sociálneho poradenstva, prosociálneho správania a rozhodnosti.
„Boli vytvorené skromnejšie parametre určovania ako: „zostávam pokojný pod tlakom“, „vyhýbam sa sebareflexii“ a „rád som vystavený rôznym názorom“, čo sú ukazovatele emocionálnej regulácie, sebareflexie a akceptovania odlišných perspektív,“ vysvetľujú autori.
Zistilo sa, že výrok „Moja duchovná viera mi dáva vnútornú silu“, ktorý naznačuje spiritualitu, je najnižším prediktorom múdrosti.
Pri analýze odpovedí účastníkov výskumníci zistili, že ženy, starší jednotlivci a ľudia s vyššou úrovňou „duševnej pohody, odolnosti, šťastia a sociálnej interakcie“ mali tendenciu byť najmúdrejšími. Naopak, osamelosť bola silne spojená s nízkym skóre múdrosti, čo zdôrazňovalo dôležitosť pestovania múdrosti ako ochranného faktoru proti zlému duševnému zdraviu.
Keď zhrnieme význam týchto zistení, Jeste trvá na tom, že „na prežitie a prosperovanie v živote potrebujeme múdrosť. Teraz máme zoznam otázok, ktorých zodpovedanie zaberie menej ako pár minút a ktoré možno zaviesť do klinickej praxe a pokúsiť sa pomôcť jednotlivcom.“
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku