Foto: Public Domain

Jedným z najpálčivejších problémov súčasnosti sú klimatické zmeny.

Podmienky, v ktorých žijeme, sa menia rýchlejšie, než si vôbec stíhame uvedomovať. Keď však dôjde na lámanie chleba, človek neostane sedieť so založenými rukami a nebude len tak čakať na to, čo osud prinesie. Bude bojovať o záchranu života do posledného dychu. A práve tento boj by mohol byť príčinou tretej svetovej vojny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako zachrániť planétu

Denník Metro uvádza, že problémom by mohlo byť geoinžinierstvo, teda snaha umelo zasahovať do prírodných procesov, napríklad do počasia, v snahe zvrátiť klimatické zmeny. Nápadov, ako planétu zachrániť, vzniklo už niekoľko. Jednou z možností je napríklad vypúšťanie solí železa do morí a oceánov. Vďaka tomu by sa prudko začali množiť riasy a tie by mohli absorbovať veľké množstvo oxidu uhličitého. Tým by sa zmiernil skleníkový efekt.

Chemikálie v atmosfére

Geoengineeringmonitor opisuje ďalší z nápadov, ktorý zahŕňa vstrekovanie slanej vody vysoko do atmosféry nad arktickou oblasťou. Takto vytvorené oblaky by totiž vo vyššej miere odrážali teplo späť do vesmíru a menej tepla by sa dostalo na Zem. Článok uverejnený v časopise Environmental Research Letters uvádza ďalšiu alternatívu, a tou sú špeciálne upravené lietadlá, ktoré by na oblohu vypúšťali sulfáty. Tomuto procesu sa hovorí stratosférická aerosólová injekcia.

Foto: unsplash

Geoinžinierstvo a snaha o moc

Aj keď je snaha o záchranu planéty nevyhnutná, každý z nápadov má svoje klady a zápory. Aj predpoveď počasia je mimoriadne komplikovaným a komplexným procesom. Priame zásahy by sme preto mali veľmi dobre zvážiť. Ďalší problém predstavuje fakt, že každý národ má inú predstavu o tom, ako dopad klimatických zmien zmierniť a ako planétu zachrániť. Okrem toho, človek je ochotný pre moc urobiť všetko, nebolo by preto prekvapením, ak by jedna z krajín využila geoinžinierstvo vo svoj prospech. Bolo by tak možné zámerne zapríčiniť ničivé suchá, záplavy či iné pohromy.

Na koho ukážeme prstom?

Čo sa teda stane, keď sa jedna z krajín rozhodne geoinžinierstvo zneužiť? Pre Metro sa vyjadril Clive Hamilton, profesor z univerzity v Canberre a popredný odborník na klimatické zmeny. Ak sa niečo stane, človek vždy hľadá vinníka, v tomto prípade by však bolo takmer nemožné určiť ho. Ak by došlo k extrémnemu výkyvu počasia, neexistuje spôsob, akým by bolo možné rozlíšiť, či bola zmena spôsobená prirodzenými zmenami, klimatickými zmenami, ktoré spôsobil dlhodobý spôsob života ľudí alebo zámerným zásahom do klímy.

Foto: unsplash

Nukleárna vojna

Nanešťastie, geoinžinierstvo už viac nie je len vzdialenou hudbou budúcnosti. Severnú časť Číny totiž trápia suchá a Hamilton hovorí, že vláda by sa mohla rozhodnúť pokúsiť ochladiť podnebie spomínaným rozprašovaním oxidu siričitého do atmosféry. Tento krok by však mohol spôsobiť, že India a Pakistan prídu o monzúny a hladomor nastane práve v týchto krajinách. Snaha zabrániť takejto manipulácii by mohla vyvolať nukleárnu vojnu, ktorá by ovplyvnila životy miliónov ľudí. Mnohé krajiny nemajú odvahu pustiť sa do geoinžinierstva, to však neplatí pre veľmoci, akými sú Čína a Rusko a predstava diktátora hrajúceho sa na boha je v skutku desivá.

Zúfalá situácia si však vyžaduje zúfalé riešenia, je teda možné, že snahe o zasahovanie do počasia sa napokon nevyhneme. Jedinú nádej v tomto prípade predstavujú prísne regulácie týkajúce sa geoinžinierstva a výskumu v tejto oblasti.

metro, iopscience, geoengineeringmonitor
Uložiť článok

Najnovšie články