ilustračné foto: flickr.com (John)

Erupcia sopky Eyjafjallajökull, ku ktorej došlo v roku 2010, ochromil nielen leteckú dopravu. Vedci predpokladajú, že výbuch najväčšej islandskej sopky bude mať ešte horšie dôsledky...

Koncom októbra viacerí geofyzici zaznamenali enormný nárast aktivity štyroch islandských vulkánov. Najväčšie vrásky im však robí vulkán Bárdarbunga, ktorý sa schováva pod vrstvou ľadovca Vatnajökull. Podľa vedcov je len veľmi ťažké predpokladať, kedy vybuchne. Nedávne zemetrasenia v oblasti sú však neklamnou známkou toho, že výbuch tejto sopky je reálny. A nielen jej. K životu sa prebúdzajú aj ďalšie tri sopky: Katla, Hekla a Grímsvötn.

Článok pokračuje pod videom ↓

Možno si aj vy pamätáte na výbuch sopky Eyjafjallajökull, o ktorej v roku 2010 rozprával takmer celý svet. I keď sa aj vtedy hovorilo o aktivite sopky, ktorá sa taktiež ukrývala pod ľadovcom, ukázalo sa, že v skutočnosti naň ľudia neboli až tak pripravení. 14. apríla 2010 jej výbuch ochromil leteckú dopravu v severnej, západnej a strednej Európe, pričom naša krajina nebola výnimkou. Ako to celé vyzeralo, si môžete pozrieť tu:

 Presný čas výbuchu sa predpovedá len veľmi ťažko

Bárdarbunga je najvyššou islandskou sopkou s nadmorskou výškou 2009 metrov. Podľa Pálla Einarssona, geofyzika z Islandskej univerzity, dochádza k zvyšovaniu tlaku vulkanickej magmy v komorách. Aj to je neklamným znakom toho, že sopka môže v najbližších rokoch vybuchnúť. Presný čas výbuchu sa však predpovedá len veľmi ťažko. Môže to byť v priebehu niekoľkých týždňov, mesiacov, či dokonca rokov. Výskumný tím však zaznamenal na konci októbra zemetrasenia o sile 3,9 stupňa, 3,2 stupňa a opakovanie 4,7 stupňa, čo je neklamným znakom toho, že sa niečo deje. Ak k tomu dôjde, tak výbuch sopky Bárdarbunga bude mať ešte ničivejší vplyv na krajinu i na medzinárodnú dopravu, ako to bolo pred siedmimi rokmi, kedy zrušené lety ovplyvnili viac ako 10 miliónov cestujúcich a spôsobili tak dopravným spoločnostiam niekoľkomiliónové škody.

A flight over #Bardarbunga, the erupting volcano in #Iceland. Cineflex by @vancalcine @eric_crosland @davemossop

A post shared by Sherpas Cinema (@sherpascinema) on

Sopka zdvihla svoj varovný prst už v roku 2014

Už pred troma rokmi sopka Bardarbunga ukázala svoju, i keď len čiastočnú aktivitu. Počas šiestich mesiacov vypúšťala zo seba lávu a popol, a tak vytvorila najväčšiu doposiaľ pozorovanú kalderu. Bol to však len začiatok? Viacerí vedci sa zhodnú na tom, že v najbližších týždňoch sa bude frekvencia i intenzita zemetrasení stupňovať. Bardarbunga je však len jednou zo 130 sopiek na Islande. To, čo sa deje, je podľa vedcov len začiatok. Pretože nahromadený tlak pod povrchom sa skôr či neskôr bude potrebovať uvoľniť.

Všetko so všetkým súvisí, a tak zvyšujúca sa frekvencia zemetrasení môže prebudiť k životu i ďalšie sopky na ostrove, keďže sopečný systém je navzájom prepojený. Treba len veriť, že to nebude mať katastrofálne dôsledky.

Pozri aj: Dieťa spadlo do sopky a rodičia v snahe zachrániť ho, tam spadli tiež. Všetko pred očami ich druhého syna

dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články