Foto: Instagram (ad_nl, sallyzseashore)

Kam sa doposiaľ človek nikdy nevydal - tak sa volala prvá epizóda, dnes už legendárneho Star Treku.

Aby ste však mohli takéto miesto prebádať, skutočne nemusíte precestovať vzdialenosť niekoľkých tisícov svetelných rokov. Úplne postačí, ak sa pozriete na neprístupné miesta našej planéty. To však tiež nemusí byť najjednoduchšia úloha. So správnym vybavením a spoľahlivým tímom vedcov, sa však dá dosiahnuť aj nemožné. Prednedávnom sa medzinárodný tím vedcov vybral do austrálskeho abysálu – pásma najhlbšieho bodu oceánu alebo jazera.

Článok pokračuje pod videom ↓

V tomto prípade oceánu. A s tým čo našli na jeho dne, sa podelil s nami, bežnými smrteľníkmi. Niektoré tvory, pochádzajúce z ohromných morských hĺbok, okolo 5 tisíc metrov, skutočne pripomínajú skôr niečo, na čo by mohla skôr naraziť vesmírna loď USS Enterprise, ako tím „obyčajných“ biológov. Veď sa presvedčte na vlastné oči.

Červený ostnatý krab


Na morskom dnes na vás môže číhať všeličo. Aj preto je tento krab šikovne krytý pichľavým povrchom, ktorého hlavný účinok je obrana.

Sipunkula alebo Arašidový červ


Tento hlboko morský živočích na prvý pohľad pripomína hubu alebo niečo, čo si každý z nás vydedukuje sám. Ich červovité telo môže dorásť až do dĺžky pol metra. Keď sú v ohrození, môžu sa zmrštiť: hlava putuje k chvostu a tak pripomínajú arašidy.

Sklenená špongia


Sklené špongie sú skutočne pozoruhodné živočíchy, keďže ich telá sú tvorené z oxidu kremičitého. Ten formuje ich telo v akýchsi vláknach a živočích tak môže dorásť až do dĺžky jedného metra.

Chaunax endeavouri alebo Coffinfish


Tento tvor patrí do skupiny čertotvarých rýb. Ich názov je úplne zrejme odvodený od ich vzhľadu, ktorým nápadne pripomínajú démonov. Predovšetkým takých, aké sú vyobrazené v japonskej kultúre.

Isistius brasiliensis


Tento tvor je prezývaný aj cigarový žralok. Opäť jeho názvu zodpovedá vzhľad. Tento bioluminiscenctný žralok spravidla útočí na korisť, ktorá je od neho väčšia, ako ďalšie žraloky, veľryby, delfíny či nešťastní plavci. Zo svojej koristi si odhryzne kus mäsa a zanechá za sebou dokonale okrúhlu ranu. Žije v tropických vodách po celom svete.


Deepsea lizardfish


V doslovnom preklade sa tento tvor nazýva Hlbokomorská jašteria ryba. Keďže v hĺbke 600 metrov pod morskou hladinou nie je jednoduché byť predátorom, tento druh sa tu nachádza len v malých počtoch. To im zároveň zabezpečuje dostatočné množstvo potravy.

Blobfish


Tento slizký tvor žije v extrémnych hĺbkach. Môžete ho nájsť napríklad v blízkosti Nového Zélandu, 2,5 kilometra pod morskou hladinou. Blobfish bol prehlásený za najškaredšie zviera planéty, avšak úplne neprávom. Jeho odpudzujúci vzhľad je aktuálny len na súši, kde mu chýba tlak, na ktorý je zvyknutý. Vo svojom prirodzenom prostredí však vyzerá ako úplne normálna ryba.

Typhlonus nasus alebo Ryba bez tváre


Tento tvor bol prvýkrát objavený pred viac než 140 rokmi. Odvtedy ho však ľudia nevideli ďalších 100 rokov. Následne ho opäť objavili v Austrálii. V skutočnosti má isté črty, ktoré by mohli poukazovať, že má tvár. Ide o druh hlbokomorského úhora.

Hadovice


Hadovice nápadne pripomínajú hviezdice. Dokonca ide o ich podtriedu. Napriek tomu, že sa nachádzajú všade od Sibíri až po južný cíp západnej pologule, nevieme o nich takmer nič.

Grimpoteuthis alebo Chobotnica Dumbo


Určite si aj vy spomínate na kreslenú rozprávku, v ktorej si hlavnú úlohu strihol sloník Dumbo. Film niesol názov podľa tohto sloníčaťa, ktoré mal tak veľké uši, že vďaka nim dokázalo lietať. Podobne je to aj s touto chobotničkou, ktorá „lieta“ pod vodou vďaka svojim „ušiam“.

Pozri aj: 13 divokých vedeckých faktov a pokusov, ktoré vás na škole nikto neučil, no mali by ste ich poznať

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články