Takmer celá vedecká komunita sa zhoduje na názore, že vo vesmíre existuje nejaká forma života, aspoň trochu podobná tej našej. Keďže pod toto tvrdenie spadajú aj primitívne formy života, napríklad v podobe baktérií, tak mnohí odborníci sú ochotní túto možnosť pripustiť. Ak sa však bavíme o inteligentných formách života aké poznáme zo sci-fi filmov, tam by sme už našli oveľa viac vedcov, ktorí si takým niečim už istí nie sú. To ale rozhodne nie je prípad dvoch kanadských vedcov, ktorí našli až 234 záznamov dokazujúcich, že vo vzdialenom vesmíre existuje mimozemský život.
Ermanno Borra a jeho postgraduálny študent Eric Trottier z univerzity v kanadskom Quebecu analyzovali záznamy viac ako 2,5 miliónov hviezdnych systémov a galaxií, ktoré sú trochu podobné našej Slnečnej sústave. Pri analýze narazili na 234 solárnych systémov, ktoré vyžarovali pravidelné pulzy svetla. Podľa ich tvrdení za týmto vyžarovaním stoja práve mimozemské civilizácie.
Vedci skúmali tieto signály pomocou Fourierovej transformácie, čo je zložitý matematický nástroj na analýzu svetelného spektra. Pomocou tejto transformácie mohli vedci zistiť, z čoho sa svetelné spektrum skladá. Jednoducho povedané, ak by vám barman pripravil nejaký miešaný koktejl, v ktorom neviete čo je, tak pomocou tejto transformácie by ste sa dozvedeli recept vášho drinku.
Vedci analýzou zistili, že niektoré zložky svetelného spektra vykazujú obrovskú frekvenciu svetelných impulzov (menej ako bilióntina sekundy). Podľa ich názoru za vysvetlením takejto vysokej frekvencie stoja práve vyspelé mimozemské civilizácie.
„Zistili sme, že zaznamenané signály sa zhodujú s hypotézami o mimozemských civilizáciách, zverejnených v skorších štúdiách. Skutočnosť, že takéto signály sme zaznamenali iba pri veľmi malom počte galaxií podobných tej našej, je taktiež v súlade s teóriami o mimozemských civilizáciách“, píšu vedci vo svojom vyhlásení a ďalej dodávajú: „Tieto superrýchle impulzy musia byť generované neuveriteľne silnými lasermi, podobnými ako sa nachádzajú v pokročilých výskumných laboratóriách na Zemi.“
Je zaujímavé, že ešte pred nejakým časom sám Ermanno Borra tvrdil, že táto oblasť astronómie je len veľmi málo preskúmaná a že by bolo zvláštne, keby sa mimozemšťania pokúšali kontaktovať okolitý svet práve pomocou takýchto pulzov.
Vedci napokon priznávajú, že ich hypotéza o mimozemských civilizáciách nemusí byť správna, aj keď podľa nich je to najpravdepodobnejšie vysvetlenie.
Vedecký tím univerzity v Berkeley vyzval ľudí, aby boli k názoru vedca Ermanna Borru a jeho študenta skeptickí, no jedným dychom dodávajú: „Ak jeden z 10-tisíc skúmaných objektov vykazuje takéto abnormálne hodnoty, určite si to zaslúži ďalší výskum. Avšak pre potvrdenie, že za týmito signálmi stoja mimozemšťania je potrebné vykonať oveľa podrobnejšie štúdie a nájsť presvedčivejšie dôkazy ako je tento“.
Uvidíme teda, či sa kanadským vedcom podarí v nasledujúcich výskumoch nájsť ďalšie a hodnoverjnejšie dôkazy o tom, že skutočne našli signály pochádzajúce z mimozemských civilizácií. Ak by sa to podarilo, bol by to pravdepodobne najväčší objav 21. storočia. No na potvrdenie takéhoto niečoho si budeme musieť ešte rozhodne nejakú chvíľu počkať.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku