Vedci sú nadšení, smerom k našej slnečnej sústave sa rúti najväčšia kométa, akú sa doteraz podarilo zaznamenať. Odhadom je táto kométa tisíckrát väčšia, ako je zvyčajné. Doraziť by k nám mala v roku 2031.
Kométu bude možné pozorovať za pomoci teleskopov
Kométa známa ako Bernardinelli-Bernstein (alebo C/2014 UN271) by k nám mala podľa štúdie publikovanej prostredníctvom arXiv doraziť o 10 rokov, teda v roku 2031. Ide o jednu z najväčších komét, aké sa kedy podarilo zaznamenať. Podľa odborníkov je až tisíckrát väčšia, než kométy zvyknú byť bežne. Podľa portálu Live Science meria kométa v priemere 100 kilometrov a je taká veľká, že až donedávna si vedci mysleli, že je to trpasličia planéta.
Ako píše NoirLab, kométu sa podarilo objaviť len nedávno. Až bližšia analýza ukázala, že to nie je planéta, ako sa vedci pôvodne nazdávali, ale kométa pohybujúca sa závratnou rýchlosťou cez Oortov mrak komét (sférická oblasť plná zľadovatených objektov a kometárnych jadier nachádzajúca sa na okraji slnečnej sústavy). Odborníci si myslia, že kométa mieri smerom k nám. Dôkazom je fakt, že má žiariaci chvost, čo je jasný dôkaz toho, že sa ľadová kométa presúva do relatívne teplejších oblastí našej slnečnej sústavy.
Vedci sa preto rozhodli, že sa kométe prizrú zblízka a pokúsia sa určiť, kadiaľ bude v najbližších rokoch putovať. Podľa odborníkov v súčasnosti Bernardinelli-Bernstein nepredstavuje pre Zem žiadnu hrozbu, je od nás totiž ďaleko. Vzdialenosť medzi Zemou a kométou sa rovná približne 29-násobku medzi Zemou a Slnkom (teda 29 AU). Najbližšie k Zemi by sa kométa mala ocitnúť v roku 2031, kedy sa ocitne v tesnej blízkosti obežnej dráhy Saturnu.
Pre vedcov je to príležitosť, ktorá sa nemusí zopakovať milióny rokov
Kométa sa tak ocitne k našej planéte bližšie než naposledy a zo Zeme bude jej prechod možné pozorovať za pomoci teleskopov. Podľa výpočtov sa kométa blízko k Zemi ocitla naposledy pred 3,5 miliónmi rokov, aj vtedy však bola vzdialená približne 18 AU. Odvtedy putovala len čoraz ďalej a hlbšie do Oortovho mraku komét. Tentoraz by sa však mala priblížiť na vzdialenosť len 10.97 AU.
Kométu sa podarilo objaviť vďaka projektu Dark Energy Survey (DES), ktorý sa venoval skúmaniu expanzie vesmíru medzi rokmi 2013 až 2019. Vďaka nemu sa podarilo preskúmať milióny galaxií a objaviť viac ako 800 dovtedy neznámych objektov obiehajúcich okolo Neptúnu. Jedným z týchto objektov je práve aj kométa Bernardinelli-Bernstein.
Vedci si myslia, že chemické zloženie komét, ako je aj táto, sa v priebehu miliónov rokov príliš nezmenilo. Dúfajú preto, že ak sa kométa priblíži k Zemi, podarí sa im zistiť viac o tom, z čoho vlastne pozostáva. Vďaka tomu sa im možno podarí zistiť aj to, ako vyzeral solárny systém kedysi. Bude to jedinečná príležitosť, je totiž pravdepodobné, že kométa sa k Zemi opäť nepriblíži milióny rokov.
Nahlásiť chybu v článku