Už dávno je totiž známy fakt, že to nie je len relaxačná návyková látka, ale má potenciál aj v medicíne. Využíva sa napríklad pri tlmení bolesti, ale aj pri liečbe epilepsie a iných zdravotných problémov.
Vedci objavili v marihuane nové kanabinoidy
Ako informuje portál IFLScience, tím talianskych vedcov mal skutočne pestré sviatočné obdobie. Podaril sa im totiž zaujímavý objav. V marihuane objavili dva nové kanabinoidy a aj keď zatiaľ nie je jasné, ako na človeka vplývajú a čo spôsobujú, sú dôkazom toho, že vedci ešte stále majú čo skúmať, aj čo sa kontroverznej rastliny týka.
Najznámejšou účinnou látkou marihuany je tetrahydrokanabidol (THC), no ukázalo sa, že tetrahydrokanabiphorol (THCP) je 30-krát účinnejší, aj keď má približne rovnakú štruktúru, ako THC. THC je látka, ktorá je zodpovedná za zmeny stavu vedomia, no aj THCP uspelo vo farmakologických testoch na vysokej úrovni. Ukázalo sa, že novoobjavený kanabinoid je schopný vyvolať hypomotilitu, teda zníženú pohyblivosť trubicovitých orgánov v tele, spôsobuje katalepsiu, teda svalovú strnulosť a pôsobí aj analgeticky.
Zatiaľ nie je jasné, či je THCP psychoatívna zložka, isté však je, že pri nižších dávkach vplýva na telo myší rovnako, ako THC. Druhou zložkou, ktorú sa vedcom podarilo izolovať, je kanabidiphorol (CBDP), ktorá sa zas spája s CBD. CBD pôsobí v tele človeka ako antioxidant, má však aj protizápalové a antikonvulzívne účinky. Pôsobí teda opačne ako THC.
Ich vplyv na telo človeka zatiaľ nie je známy
Vedci sú novým objavom šokovaní, fytokanabinoid s podobnou štruktúrou, ako je CBDP sa totiž doposiaľ vo voľnej prírode nepodarilo objaviť. Odborníci dúfajú, že novoobjavené zložky marihuany im pomôžu objasniť, prečo rôzne druhy pôsobia na človeka celkom ináč, vyvolávajú odlišné pocity a aj po medicínskej stránke majú celkom iné účinky.
V časopise Scientific Reports autori štúdie uvádzajú, že bolo vykonaných mnoho klinických štúdií a existuje pestrá škála literatúry ako dôkaz, že kanabinoidy majú v medicíne svoje miesto a sú nápomocné pri širokej škále problémov. Účinné látky marihuany môžu pomôcť pacientom s nespavosťou, s úzkosťou, sklerózou multiplex, s autizmom či s neuropatickou bolesťou.
Cannabis sativa však pomáha aj pri liečbe zeleného zákalu či epilepsie a navyše, využitie má aj v textilnom priemysle, pričom ide o ekologickú alternatívu. Aj keď rastlinu vedci skúmajú už roky, existuje vyše 150 druhov organických molekúl, tzv. fytokanabinoidov, ktoré sa odborníkom doteraz nepodarilo izolovať a popísať. Doteraz boli známe a skúmané najmä zložky THC a CBD, pričom donedávna vedci si mysleli, že len THC spôsobuje u človeka zmenený stav vedomia.
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku