Pod južným pólom Marsu sú jazerá tekutej vody. V pondelok to oznámila Európska vesmírna agentúra (ESA) na svojej oficiálnej webovej stránke.
Vesmírna loď Mars Express odhalila pomocou radaru na červenej planéte vodnú nádrž už v roku 2018, pochovanú 1,5 kilometra pod ľadovým povrchom. Tento týždeň agentúra potvrdila existenciu troch ďalších. Najväčšie z týchto podzemných jazier má rozlohu približne 20 x 30 kilometrov. Voda v nich je pravdepodobne veľmi slaná, inak by pri nízkych teplotách zamrzla, uvádza ESA.
News from the webcam in orbit at Mars!🔴📸
The simple camera was designed with one mission: to get photos of the Beagle lander in 2003, yet it’s gone on to provide masses of martian data & imagery, becoming an official #MarsExpress science instrument!➡️https://t.co/ySkWZSqewe pic.twitter.com/NsXw98LGaH
— ESA Operations (@esaoperations) September 25, 2020
Mars mal kedysi teplé podnebie s tečúcou vodou. V súčasnosti síce nie je možné, aby na jeho povrchu existovala voda v stabilnej forme, je však možné, že pod povrchom existuje systém pravekých jazier, ktoré sú milióny až miliardy rokov staré. Tieto jazerá sú ideálne miesta na hľadanie dôkazov o živote na Marse, avšak sú veľmi ťažko dosiahnuteľné.
Loď Mars Express je vo vesmíre od roku 2003. Vyniesla ju tam ruská raketa Sojuz, ktorá bola vypustená z kazašského kozmodrómu Bajkonur.
Nahlásiť chybu v článku