Foto: YouTube/ Schmidt Ocean

Existuje množstvo živočíchov, ktoré ostávajú pred našim zrakom ukryté.

O existencii mnohých z nich možno ani nevieme. O iných zas vieme, no nikdy doteraz sa ich nepodarilo zaznamenať na video. Aj preto sú vedci mimoriadne nadšení z toho, že sa im podarilo na video natočiť tohto bizarného hlavonožca.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvýkrát zachytili na záznam zvláštneho hlavonožca

Pozostatky spirúl je možné bežne nájsť na plážach, avšak živočícha s odborným názvom Spirula spirula, na vlastné oči v prirodzenom prostredí uvidíte len veľmi ťažko. Až donedávna neexistoval ani jediný videozáznam tohto stvorenia v jeho prirodzenom prostredí. Vedci sú preto nesmierne nadšení a o svoju radosť sa podelili prostredníctvom Twitteru. Ako píšu, spirulu sa podarilo natočiť vďaka diaľkovo ovládanému podmorskému vozidlu ROV.

Ako informuje portál Science Alert, zvláštne vyzerajúci hlavonožec meria na dĺžku len 7 centimetrov, má 8 ramien, dve chápadlá a pár vypuklých očí. Jednoducho, vyzerá ako z inej planéty. V spodnej časti tela sa zas ukrýva škrupinka s plynovými kapsulami, vďaka ktorým sa spirula dokáže vznášať vo vode.

Keď ROV spozoroval spirulu prvýkrát, vedci z neziskovej organizácie Schmidt Ocean Institute netušili, na čo sa vlastne pozerajú. Podmorský živočích sa vtedy nachádzal v blízkosti Veľkej koralovej bariéry v hĺbke 850 až 860 metrov. Video bolo následne uverejnené online a po detailnom preskúmaní sa podarilo potvrdiť, že skutočne ide o živú spirulu v jej prirodzenom prostredí.

Vedci majú aj dnes viac otázok ako odpovedí

Ako informuje portál Researchgate, spirula je jedným z najnezvyčajnejších hlavonožcov, aký sa v oceáne nachádza. Je to jeden z mála živočíchov, ktorý má vo vnútri tela škrupinu so spomínanými plynovými kapsulami. Za bežných okolností sa podobné škrupiny či mušle nachádzajú na vonkajších častiach tiel živočíchov.

Zoológ Michael Vecchione sa pre Science Alert vyjadril, že na podobný objav čakal už dlho a po spirule pátral celé roky. Vecchione dodáva, že už niekoľkokrát sa mu podarilo spirulu z oceánskych hlbín vyloviť a chvíľu ju chovať na výskumné účely v akváriu, ešte nikdy však živočícha nevidel v jeho prirodzenom prostredí.

Ďalšou zvláštnosťou je pozícia, v ktorej sa spirulu podarilo natočiť. Na videu sa živočích vznáša hlavou nahor a plutvami nadol. Zvláštne je to preto, lebo škrupina s plynovými kapsulami sa nachádza v spodnej časti tela spiruly, hlava je tým pádom ťažšia a mala by smerovať nadol, nie nahor, ako je možné vidieť vo videu. V akváriách sa spirula pohybuje presne tak, ako vedci očakávajú, teda hlavou nadol a vidieť spirulu v opačnej pozícii je mimoriadne zvláštne aj pre skúsených vedcov.

Okrem toho, spirula má v tele luminiscenčný orgán, tzv. fotofór a v danej pozícii by to znamenalo, že spirula by fotofórom nesvietila nadol, ako je to logické, ale smerom nahor. Existuje však mnoho vecí, ktoré vedci o spirule nevedia do dnešného dňa, napríklad, nie je celkom jasné, ako sa rozmnožuje. Jednou z najväčších záhad však je, ako sa spirula orientuje vo vode.

Uložiť článok

Najnovšie články