Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. O čosi menej to platí vo chvíľach, keď sa štvornohý spoločník rozhodne vyviesť nejakú hlúposť alebo je jednoducho len tvrdohlavý a nechce svojho majiteľa počúvať. V takom prípade prichádza často na rad trest, napríklad v podobe kriku. Robiť by ste to však nemali, tvrdia vedci.
Pri výchove psa mnoho ľudí volí najjednoduchšie techniky. Ak pes urobí niečo dobré, poslúcha a správa sa podľa predstáv svojich majiteľov, dostane odmenu. Ak však niečo vyvedie, napríklad roztrhá papuče, urobí neporiadok, prevráti kvetináč či obhryzie nábytok, prichádza rad na krik. Podľa novej štúdie vedcov má však trestanie, a to aj to slovné, negatívny vplyv na duševné zdravie štvornohého spoločníka.
Na výskum tréningových metód psov sa pozrel medzinárodný tím vedcov pod vedením biologičky Ani Catarini Vieiri de Castro z univerzity v portugalskom Porte. Vedci sa pozreli na správanie takmer stovku psov, ktoré navštevovali špeciálne výcvikové školy. Kým polovica bola trénovaná v školách, kde pri tréningu využívali systém odmien, druhá polovica navštevovala zariadenia, kde prebiehal averzívny výcvik (trestaním).
Pozorovaním psov počas tréningov a skúmaním odobratých vzoriek slín vedci zistili, že zlé zaobchádzanie so psami počas výcviku má na štvornohých spoločníkov negatívny krátkodobý, ale aj dlhodobý vplyv.
„Psy, ktoré navštevovali averzívne výcvikové zariadenia vykazovali počas tréningu správanie súvisiace so stresom vo väčšej miere,“ cituje štúdiu portál ScienceAlert. Jednalo sa najmä o znaky ako olizovanie, zdvíhanie labiek či kňučanie a štekanie.
Ešte jednoznačnejšie výsledky ponúkla analýza slín. Psy, ktoré boli cvičené formou odmien, mali po tréningu hladinu kortizolu porovnateľnú s hladinou tohto hormónu v domácom prostredí. Tí, ktorí prechádzali averzívnym tréningom mali hladinu stresového hormónu po tréningu výrazne vyššiu.
Pri trestaní štvornohých spoločníkov však nejde len o krátkodobé dôsledky. Vedci psy skúmali aj o mesiac neskôr a sledovali, ako rýchlo sa pes v miestnosti priblíži k miske s odmenou. Výsledkom bolo, že psy, ktoré podstúpili averzívny výcvik sa k odmene približovali pomalšie, opatrnejšie a s nedôverou.
Výcvik trestaním je často považovaný za krátkodobo efektívnejší a podstupujú ho najmä policajné či laboratórne psy. Výsledky výskumu univerzity v portugalskom Porte však ukazujú, že na štvornohých spoločníkov má averzívny tréning negatívne dôsledky a to aj z dlhodobého hľadiska. Ak vás teda váš pes neposlúcha alebo vyvedie niečo zlé, rozhodne na neho nekričte a ani ho iným spôsobom netrestajte. Najlepšiemu priateľovi človeka predsa nechcete ublížiť.
Nahlásiť chybu v článku