Obriezka je vo väčšine prípadov braná ako náboženský alebo kultúrny akt. Iní sa ale odvolávajú aj na estetickú stránku zákroku, či mnoho zdravotných benefitov, ktoré mužom prináša. Nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi odborníkmi z radov zdravotníkov sa ale desaťročia diskutuje o tom, či má odstránenie predkožky z mužského pohlavného orgánu aj nejaké skutočné klinické výhody.
Téme sa venoval portál Science Alert, ktorý sa odvoláva na novú malú štúdiu publikovanú v periodiku Europena Urology Focus.
Obriezka mení mikrobióm penisu
Tú na vzorke 11 detí vykonali vedci v Spojených štátoch amerických a zistili, že odstránením kože, ktorá pokrýva špičku penisu, sa môže zmeniť množstvo a zloženie bakteriálnych a plesňových spoločenstiev, ktoré sa na pohlavnom úde prirodzene vyskytujú. Čo to znamená v praxi?
Niektoré z baktérií, ktorých počet sa po obriezke výrazne znížil, boli spojené so zápalmi a sexuálne prenosnými infekciami. To znamená, že obriezka môže znížiť napríklad náchylnosť osoby na pohlavné choroby.
Obriezka ako ochrana pred syfilisom?
Toto tvrdenie sa v odvetví medicíny skloňuje prinajmenšom od roku 1800. Vedec Jonathan Hutchinson vtedy prezentoval svoj predpoklad, že obrezaní Židia v Londýne sú viac chránení pred syfilisom než tí, ktorí obriezku nepodstúpili.
Samozrejme, Hutchinson našiel aj mnoho odporcov v tejto teórii. Tí naopak tvrdili, že jeho závery sú až príliš unáhlené a korelácia sa nerovná príčinnej súvislosti.
V priebehu rokov ale bolo vykonaných niekoľko randomizovaných klinických štúdií, ktoré naznačili, že obriezka môže chrániť jednotlivcov pred niektorými pohlavnými chorobami, ale len do určitej miery.
Existujú totiž metaanalýzy založené na globálnych údajoch, z ktorých sa podarilo zistiť, že obriezka je spojená so znížením bakteriálnych infekcií, ako je syfilis, alebo vírusových infekcií, ako je genitálny herpes alebo vírus herpes simplex typu 2.
Otázka ochrany pred HIV je sporná
Ako ale web Science Alert ďalej dodáva, v roku 2020 boli vykonané dve štúdie, ktoré skúmali obrezaných dospelých mužov. Výsledky ukázali dôkazy, že ich penis mal odlišný mikrobióm ako muži, ktorí obriezku nepodstúpili. Zároveň sa tiež preukázalo, že obriezka do istej miery chráni mužov pred šírením bakteriálnej vaginózy alebo pred nakazením vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV/AIDS).
Výsledky týkajúce sa HIV sú ale obzvlášť sporné, keďže rôzne štúdie priniesli rôzne výsledky. A kým jedna štúdia hovorí jasne v prospech obriezky, iná tvrdí presný opak, a to, že korelácia medzi obriezkou a nižšou mierou možnej nákazy HIV neexistuje.
Nedávna štúdia na 11 deťoch je ale prvou svojho druhu a ukazuje, že zmeny mikrobiómu na penise po obriezke sú badateľné. Aj v tomto prípade ale treba brať výsledky s rezervou. Vzhľadom na malú vzorku nemožno všetko brať v globálnom meradle. Mikrobióm sa určite mení, či to ale aj má nejaký vplyv pri prevencii pred pohlavne prenosnými ochoreniami, je stále otázne.
Nahlásiť chybu v článku