Vedcov už niekoľko desaťročí mätie záhadná diera v antarktickom ľade, ktorá sa z času na čas otvára. Odhaľuje temné, chladné vody pod ľadom. Teraz sa ale zdá, že sa im konečne podarilo prísť na to, čo zvláštny jav spôsobuje.
Prvýkrát ju pozorovali pred 50 rokmi
Ako píše web Science Times, v morskom ľade, ktorý pokrýva Weddellovo more v Antarktíde, sa z času na čas otvára obrovská diera. Prvýkrát bola pozorovaná v roku 1974 a neobjavuje sa každý rok. Vedci sa odvtedy snažia prísť na to, prečo a za akých podmienok vlastne k tomuto javu dochádza.
V blízkosti pobrežia možno diery v antarktickom morskom ľade vidieť pomerne často. Morské cicavce, napríklad veľryby a tulene, ich využívajú, aby sa mohli nadýchnuť. Mimo pobrežia sa ale vyskytujú zriedkavejšie. Diera, ktorá vedcov fascinuje už 50 rokov, má neraz veľkosť Nového Zélandu. Po tom, ako ju prvýkrát objavili, sa znova zjavila dva roky po sebe. Potom sa objavila už len nakrátko a istý čas si vedci mysleli, že zmizla nadobro.
Môže za to kombinácia faktorov
V rokoch 2016 a 2017 sa ale diera objavila opäť. Bola najväčšia, akú doteraz vedci videli a vydržala najdlhšie. Pomocou plávajúcich autonómnych prístrojov, satelitných snímok, tuleňov so špeciálnymi zariadeniami a počítačového modelovania sa vedcom podarilo zistiť, že je za tým vietor, ktorý vytvára takzvanú Ekmanovu špirálu. Oceánograf Alberto Naveira Garabato tvrdí, že Ekmanova špirála bola dôležitým chýbajúcim prvkom. Interakcia je potrebná na posilnenie rovnováhy a udržanie správneho pomeru tepla a množstva soli smerom k povrchu vody.
Údaje získané z rôznych zdrojov ukázali, že k vzniku diery prispeli rôzne faktory. Všetky sa museli zosúladiť správnym spôsobom, aby sa masívny otvor vytvoril. Jedným z faktorov bol kruhový prúd vo Weddellovom mori. Ten bol v rokoch 2016 a 2017 pomerne silný, čo viedlo k prílevu teplej a výrazne slanej vody. Soľ dokáže výrazne znížiť bod mrazu vody. Ak je voda dosť slaná, vysvetľuje to, prečo diera ostáva otvorená dlhšie.
Nové zistenia sú podľa vedcov kľúčové. Môžu prezradiť viac o tom, ako budú vyzerať oceány a Antarktída v budúcnosti.
Nahlásiť chybu v článku