Ak si neviete tak celkom predstaviť, ako asi vyzerá vedecké rozhodovanie, kto je lepším spevákom, nič sa nedeje. Všetko sa dozviete. Freddy Mercury, ktorý bol skutočnou rockovou ikonou, bol počas svojej najslávnejšej éry skutočne jedným z najžiadanejších hudobníkov na svete. Začínal so skupinou Queen, ktorú aj dotiahol na absolútnu špičku.
Skupina vedcov zo Švajčiarska, Česka a Rakúska podnikla štúdiu, zameranú na hlasový rozsah. Práve Freddy z nej vyšiel ako najúspešnejší kandidát, čím si zároveň, spoločne s predajmi a stále pretrvávajúcou slávou, vyslúžil čestné označenie najlepšieho speváka na svete.
Aj napriek tomu, že medzi ľuďmi prevláda všeobecné presvedčenie, že jeho hlas bol tenor, v skutočnosti mal bližšie k barytónu. Vedci zoskupili šesť rozhovorov, v ktorých Freddy vystupoval a prišli na to, že jeho hlas sa bežne držal zhruba na rovine 117,3 Hz.
Freddy raz dokonca odmietol operný duet, pretože sa obával, že fanúšikovia jeho barytón nespoznajú. Vedci prišli na to, že Freddieho spev bol subharmonický. To znamená, že jeho komorné záhyby pri speve vibrovali v rovnakom čase, ako jeho hlasivky. Toto je v skutočnosti veľmi ojedinelé. Freddyho hlasivky však vibrovali o niečo rýchlejšie, ako u väčšiny ľudí.
U väčšiny ľudí sa vibrato pohybuje od 5,4 Hz od 6,9 Hz. U Freddieho to však bolo 7,04 Hz. Freddie bol skutočne kráľom pódia. Vedel si získať publikum a absolútne ovládnuť mikrofón. A k tomu skutočne nepotrebujeme vedecký dôkaz. To, že jeho spevácke prvenstvo potvrdili aj odborníci, však hovorí za všetko.
unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku