Vedci z Inštitútu rakoviny na britskej University College London tvrdia, že vyvinuli novú metódu liečby krčka maternice, o ktorej sa predpokladá, že znižuje riziko recidívy a smrti u pacientok o 35 %. Ako uvádza web The Guardian, počas štúdie, pred štandardnou liečbou, vedci podali pacientkam dodatočnú chemoterapiu a schválené lieky na liečbu rakoviny.
Na štúdii, ktorá trvala desať rokov, sa zúčastnilo 500 žien. Nebola však recenzovaná, pretože do experimentu boli náhodne prijatí pacienti z nemocníc vo Veľkej Británii, Mexika, Indie, Talianska a Brazílie.
Ženám diagnostikovali rakovinu krčka maternice a zhubný nádor bolo možné sledovať aj bez mikroskopu. Vedci zistili, že priebeh indukčnej chemoterapie s použitím liekov na ničenie rakovinových buniek pomáha znižovať mieru recidívy. Indukcia je najmä predoperačná terapia zameraná na zníženie rizika metastáz a zmenšenie veľkosti nádorových útvarov. Pacientka by mala dostať túto liečbu pred rádioterapiou alebo kombináciou chemoterapie a rádioterapie, uviedli vedci.
Prežilo viac žien
Podľa vedcov 80 % pacientok liečených indukčnou terapiou po piatich rokoch žilo. U 73 % z nich nedošlo k relapsu. Zároveň medzi ženami s rakovinou, ktoré podstúpili iba štandardnú liečbu, žilo po piatich rokoch 72 %, z toho u 64 % nedošlo k recidíve.
„Štúdia ukazuje, že krátky priebeh ďalšej chemoterapie, podaný bezprostredne pred štandardnou liečbou, môže znížiť riziko recidívy alebo úmrtia o 35 %. Ide o najväčší prelom v liečbe rakoviny krčka maternice za posledných 20 rokov,“ vraví výskumníčka Mary McCormacková zo spomenutého inštitútu.
Nahlásiť chybu v článku