Možno si spomeniete na prvý bicykel, ktorý ste dostali na Vianoce, alebo na to, ako ste s babkou ako drobec piekli koláčiky. Viete však, kam až vaša pamäť siaha? Podľa odborníkov si náš mozog začína prvé spomienky vytvárať už v tomto veku.
Aká je vaša najranejšia spomienka?
Podľa najnovšej štúdie publikovanej v časopise Memory sa človek vo svojich spomienkach dokáže vrátiť až do obdobia, kedy mal len 2,5 roka. Až donedávna sa odborníci nazdávali, že naše najranejšie spomienky siahajú nanajvýš do obdobia, kedy sme mali 3,5 roka, píše portál Medical Xpress. Výsledky odvodili vedci na základe výskumu, ktorý trval 21 rokov. Ten okrem iného zhrnul aj výsledky ďalších štúdií vykonaných v tejto oblasti.
Odborníci vysvetľujú, že naša najranejšia spomienka zvyčajne nie je statický obraz, ale pripomína skôr pohyblivý film. Ak sa opýtate človeka na jeho najranejšiu spomienku, zrejme sa zamyslí nad tým, čo má vybrať z množstva myšlienok, ktoré sa mu v mysli vynorili. Zdá sa totiž, že aj z obdobia, kedy sme mali 2,5 roka si toho pamätáme viac, ako by ste sa možno nazdávali.
Ako na to vedci prišli? Stačilo, ak sa účastníkov výskumu na ich najranejšie spomienky jednoducho opýtali. Človek si vybavil jednu spomienku, potom ďalšiu a zrazu sa ich vynáralo obrovské množstvo. Podľa odborníkov toho naša myseľ ukrýva viac, ako si myslíme, len si to neuvedomujeme. Stačí však správny podnet a spomienky zrazu tečú ako z otvoreného kohútika.
Na spomienky nazeráme akoby cez pomyselnú šošovku
Problém však predstavuje fakt, že spomienky neraz radíme s nesprávnym časovým údajom. Napríklad, ak si človek spomenie na niečo z útleho detstva, mylne si myslí, že v čase, keď sa udalosť odohrala, bol starší, ako bol v skutočnosti.
Ako sme spomínali, tento výskum zhrnul poznatky z celkovo 10 ďalších výskumov, ktoré sa zaoberali detskou amnéziou. Ich súčasťou bolo celkovo 992 účastníkov. Spomienky 697 účastníkov boli následne porovnávané so spomienkami, ako si ich pamätali ich rodičia.
Potvrdili to aj ďalšie výskumy, v rámci ktorých sa pokúšali z mysle vydolovať tú najranejšiu spomienku deti. Vedci ich „spovedali“ opakovane, pričom sa potvrdilo, že neskôr si deti naozaj mýlili, kedy sa vlastne udalosť odohrala. Vedci tento jav prirovnávajú k pozeraniu sa cez šošovku. Čím vzdialenejšia je udalosť, tým viac nám ju pomyselná šošovka priblíži, čo sa týka času. Od veku 4 rokov by sa však už toto stávať nemalo. A čo vy, čo si pamätáte z vášho detstva?
Nahlásiť chybu v článku