Nano- a mikroplastové častice už možno nájsť takmer všade. V zrážkach padajú na zem, dostávajú sa do vodovodných sietí a nachádzajú sa aj v našom tele. Vedci prišli s metódou, ako vodu týchto častíc zbaviť. Proces je podľa nich lacný, účinný a veľmi jednoduchý, informovalo iMeteo.
Majú priemer od tisíciny milimetra do 5 milimetrov a ich vplyv na zdravie človeka zatiaľ nie je úplne preskúmaný. Zatiaľ to však vyzerá tak, že ich prijímanie môže mať vplyv na črevný mikrobióm.
Riešenie je jednoduché
Možno sa im vyvarovať použitím špeciálnych filtračných systémov vyrobených pre vodovody. Tie sa síce bežne predávajú, ich cena je však vysoká. Vedci v časopise Environmental Science & Technology Letters zverejnili štúdiu, ktorá prináša lacnejšiu alternatívu.
Ide o experiment, ktorý uskutočnili vedci z univerzity Ji´nan na vzorkách vody z vodovodu s rôznymi stupňami tvrdosti vody. Pridali do nej rozličné koncentrácie nano- a mikroplastových častíc a potom vodu varili 5 minút.
Keď vychladla, zmerali množstvo voľne plávajúceho plastu. „Ako sa ukázalo, v procese varu tvrdej vody bohatej na minerály sa na plastových časticiach usadzoval uhličitan vápenatý, teda vodný kameň. Ten by sa potom usadil vo vnútri kanvice, kde by sa dal vybrať,“ informuje štúdia.
Ďalej dodáva, že jemné častice uhličitanu vápenatého, plávajúce vo vode, sa dajú odfiltrovať, a to napríklad ak sa voda preleje cez kávový filter.
V tomto prípade došlo k 90 percentnej eliminácii plastových častíc. Pri mäkkej vode sa varom podarilo odstrániť len 25 percent mikroplastov.
Nahlásiť chybu v článku