Mačky sú od prírody predátori, ktorých lovecká vášeň je realizovaná prakticky neustále. Pokiaľ sa nachádzajú mimo domu, tak lovia spravidla divoké zvieratá, čo môže mať negatívny vplyv na prírodu. Len v Austrálii zabíjajú mačky 1,5 miliardy pôvodných zvierat ročne, čo spôsobuje obrovskú katastrofu na pôvodnej faune tohto kontinentu.
Keďže niektorí majitelia mačiek nechcú držať svojich miláčikov vo vnútri, vedci sa zamerali na to, či je možné, aby lovili aspoň menej zvierat, informuje portál Science Alert.
Stačí iba málo a loví o štvrtinu menej
Vedci zo Spojeného kráľovstva uskutočnili malú štúdiu uverejnenú v časopise Current Biology, v ktorej zistili, že existuje jednoduchý spôsob, ako prinútiť mačky menej loviť. Jediné, čo treba spraviť, je viac hrania a mäsitá strava.
Je dôležité poznamenať, že toto nezamedzí tomu, že mačky nebudú vôbec loviť. No zistilo sa, že 5 až 10 minút každodenného hrania sa s mačkou vyústilo k tomu, že domov nosili o 25 % menej koristi.
U tých mačiek, ktoré boli kŕmené potravou, kde bielkoviny pochádzali z mäsa (teda nie zo sóje či obilnín), nosili domov o 36 % menej koristi.
Puzzle je zlé
V štúdii vedci sledovali 12 týždňov 219 domácností v juhozápadnom Anglicku, ktoré vlastnili 355 mačiek. 30 mačiek dostalo zvonček, 33 mačiek dostalo drobný farebný golier okolo krku na upútanie vtákov, 41 dostalo puzzle hračku, ktorá rozdávala jedlo, 40 dostávalo mäsitejšiu stravu a 38 mačiek sa denne hralo s majiteľom.
Puzzle hračka spôsobila, že mačky nosili domov viac koristi, pri ostatných však došlo k zníženiu. Golier proti loveniu vtákov znížil počet nosených vtákov domov o 42 %, pričom množstvo ulovených cicavcov ostalo nezmenené. Celkovo najlepšie vyšla kombinácia mäsitej stravy a každodenného hrania.
Limity štúdie
Štúdia naráža aj na problémy. Sledovala sa iba korisť donesená domov, čo môže byť malé percento z toho, čo mačky skutočne ulovia. Dve štúdie, kde mačky mali na sebe kamery ukázali, že mačky nosia domov iba v priemere 20 % chytených a zabitých zvierat.
Ak však chce niekto zamedziť množstvu zvierat, ktoré mačka von loví, poskytovaním mäsitej stravy a hrania sa mu pravdepodobne podarí zachrániť určité percento divokých zvierat. Stále však platí, že najefektívnejšie je mačku mať celý čas vo vnútri.
Nahlásiť chybu v článku