V našej slnečnej sústave oficiálne poznáme osem planét. Pluto o toto pomenovanie v roku 2006 prišlo a bolo oficiálne označené za trpasličiu planétu. Napriek tomu je svet astronómov rozdelený stále na dve časti. Niektorí odborníci totiž stále tvrdia, že okolo Slnka obieha planét deväť. Najnovší výskum pritom naznačuje, že by mohli mať predsa len pravdu.
Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. To je osmička planét našej slnečnej sústavy o ktorých existencii neexistujú žiadne spory. Ako však vyzerá priestor za Neptúnom? Áno, nachádza sa tam Pluto, ktoré bolo pre svoju pomerne malú veľkosť zo systému planét vyradené. Najnovší výskum však opäť naznačuje, že sa za Neptúnom nachádza niečo oveľa väčšie. Mala by to byť zatiaľ stále neznáma Deviata planéta.
Existenciu Deviatej planéty má naznačovať nové zistenie ohľadom telesa 2015BP519, známeho aj ako Caju. Táto planétka nachádzajúca sa za obežnou dráhou Neptúna má totiž podľa zistení veľmi podivný sklon dráhy voči rovine ekliptiky. So sklonom dráhy 54° sa celkom vymyká ostatným telesám slnečnej sústavy. Podľa odborníkov je tento jav spôsobený gravitačnou silou zatiaľ neznámeho veľkého telesa nachádzajúceho sa za obežnou dráhou Neptúna. A práve toto teleso by podľa vedcov mohlo byť tajomnou Deviatou planétou.
Podivná obežná dráha planétky Caju navyše s vysokým sklonom jej dráhy k rovine ekliptiky, je pre vedcov veľkou záhadou. Jediným rozumným vysvetlením je existencia masívneho telesa v jej blízkosti, ktoré by svojou gravitáciou dokázalo takto výrazne ovplyvniť obeh planétky Caju. Podľa odborníkov by toto teleso mohlo mať až desaťnásobne väčšiu hmotnosť ako naša Zem.
David Gerdes, astronóm člen výskumného tímu Michiganskej univerzity však upozorňuje, že nejde o objav Deviatej planéty, ale o jedno z ďalších zistení a dôkazov, ktoré existenciu Deviatej planéty naznačujú. Matematické výpočty a hypotézy však nestačia, a preto si budeme musieť počkať na „hmotný dôkaz“, teda priame spozorovanie tajomnej planéty nachádzajúcej sa niekde za Neptúnom. Ak teda skutočne existuje.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku