interez.sk

Tajomný zvuk z dna najhlbšieho miesta našej planéty, ktorý vedci zachytili v roku 2014 má možno konečne svojho majiteľa. Údajne má biologický pôvod a vydáva ho tvor žijúci v hlbinách oceánu.

Mariánska priekopa je hlboká neuveriteľných 10 994 metrov. Je to snáď najtajomnejšie miesto na Zemi, jedno z posledných, ktoré ešte stále nie je dokonale preskúmané. Dôkaz o tom je aj nahrávka podivného zvuku, ktorý aj podľa zahraničných vedeckých portálov pripomína skôr mimozemské stvorenie ako tvora žijúceho na Zemi. Vedcom sa však pravdepodobne podarilo prísť na to, kto, alebo skôr čo tento zvuk vytvára.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tajuplný zvuk, ktorý bol nahratý v útrobách Mariánskej priekopy si už získal mnoho konšpirátorov a niekoľko naozaj šialených teórií. Dokonca ani odborníci takýto zvuk nikdy predtým nepočuli a prvotne boli aj oni sami veľmi zmätení. Dno Mariánskej priekopy nahrávajú už od roku 2014. Priekopa totiž funguje ako akýsi „zemský zosilovač“. V jej útrobách sa totiž ozývajú zvuky vzdialené aj tisícky kilometrov od tejto oblasti. Ide napríklad o silné zemetrasenia, tajfúny, ale aj motory lode prechádzajúcej po hladine.

interez.sk
interez.sk

Od prvotného nahratia tohto tajomného zvuku prešli už dva roky. Podľa najnovšej vedeckej práce uverejnenej v odbornom časopise Journal of the Acoustical Society of America má zvuk biologický pôvod a pravdepodobne ho vydáva nejaký druh veľryby. Zvuk má však dve rôzne pasáže. Hlboké tóny sú pre bezzubé veľryby typické, no vysoké zvuky, ktoré zachytili sú celkom ojedinelé, vedci ich počuli po prvý raz a nevedia si ich celkom dobre vysvetliť.

Vedci tento zvuk nazvali Western Pacific Biotwing. Nápadne sa podobá na zvuk Star Wars, ktorý v oceáne zachytili v roku 2001. Predpokladajú teda, že oba zvuky môžu patriť rovnakému zvieraťu. Doposiaľ však význam Western Pacific Biotwing-u nezistili, no po vysvetlení budú odborníci ďalej pátrať.

pixabay.com
pixabay.com

Pozri aj: 5 najhrôzostrašnejších a dodnes nevysvetlených zvukov, ktoré môžete na Zemi počuť.

interez.sk (Lukáš M.), livescience.com, tech.sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články