Väčšina z nás trávi každý deň hodiny na internete. Či už posielame maily, správy na Facebooku alebo si prezeráme krásne fotografie na Instagrame, v online svete trávime často omnoho viac času, ako v tom reálnom.
Sociálne siete ako sú napríklad Snapchat, Instagram, Facebook či Twitter majú za úlohu spájať nás s okolitým svetom a s našimi blízkymi, ktorí sú od nás vzdialení niekoľko desiatok až stoviek kilometrov. Pravdou však je, že často robia presný opak.
Výskumné centrum Pew Research Centre nedávno oznámilo, že približne štvrtina dospelých v USA tvrdí, že sú takmer neustále online. Prekvapenie? Pre mnohých ani nie.
Stres, závislosť či depresia a úzkosť sú presne tie problémy, ktoré sa začnú objavovať, ak ste na sociálnej sieti pridlho. Sú to dôsledky, ktoré sa spájajú s neustálym opakovaním rovnakej činnosti. Či už z prezerania fotografií, posielania správ či z povestných „likes“.
Práve kvôli tomu, že mnohí ľudia sú na sieti neustále online, si nedokážu predstaviť svoj život bez nej. To bol aj dôvod toho, prečo bola vykonaná štúdia, ktorej sa zúčastnilo 50 ľudí, ktorí sa v dnešnom svete nepotrebujú zdržiavať na internete viac, ako je to potrebné. Z týchto účastníkov nikto nepoužíval sociálne médiá ani mobil, a len párkrát sa stalo, že niekto z nich poslal mail.
Štúdia sa snažila pochopiť, prečo sa títo ľudia rozhodli nepoužívať sociálne siete a ako sa im podarilo žiť aj bez nich. Namiesto toho, aby sa vedci zamerali na to, akým spôsobom sa sociálnych sietí zbaviť, zamerali sa na situáciu a následné chovanie, ktoré sa muselo u týchto ľudí zmeniť. Dôvod bol najmä ten, že na internete existuje naozaj mnoho článkov a návodov, ako sa sociálnych sietí zbaviť, no nikde neboli spomenuté skutočné výhody, ktoré ľudia získajú.
Máte čas na svojich priateľov a rodinu
Najhlavnejšou výhodou, ktorú respondenti uviedli bolo to, že si našli čas na to, aby boli so svojimi priateľmi a rodinou. Jedna časť veľkého problému so sociálnymi sieťami je najmä to, že ich nepoužívame len na to, aby sme s niekým komunikovali. Mnohokrát máme pocit, že keď sme s niekym v kontakte na Facebooku či Instagrame, je to úplne postačujúce na náš vzťah.
Účastníci tejto štúdie zdieľali spolu jednu a tú istú myšlienku. Správny vzťah medzi dvomi či viacerými ľuďmi je najmä vtedy, keď sa môžete fyzicky vidieť, dotknúť sa jeden druhého a rozprávať sa. Zachovávate tak pocit ľudskej väzby a spojenia.
Pre mnohých ľudí, ktorí sú dnes stále online, je veľmi ťažké udržať rovnováhu vo svojom živote a oddeliť skutočný svet od toho, ktorý sa deje na sociálnych sieťach. Práve to je aj dôvod, prečo je mnoho ľudí pod neustálym stresom a napätím. Pre účastníkov, ktorí nepoužívali sociálne médiá a ani smartfóny, bol čas s ostatnými spojený s pocitom pokoja.
Byť offline neznamená prísť o niečo dôležité
Mnoho ľudí si myslí, že keď na chvíľku vypnú mobil, vypadnú z celého kolobehu a prídu o mnoho dôležitých vecí, ktoré sa zatiaľ na internete dejú. Možnosť úplne vypnúť môže mnohým spôsobiť určité obavy. Dôležité je však uvedomiť si, že to, že vypnete dáta neznamená, že o niečo prídete. Ak sa raz odhodláte a podarí sa vám vypnúť zistíte, aké ťažké je byť neustále online.
Účastníci výskumu, ktorí sa rozhodli „vypnúť“, neboli ani smutní a takisto neprišli ani o stovky informácií, pretože tieto informácie na človeka budú čakať vždy, keď sa rozhodne na sociálnu sieť vrátiť.
Oddýchnete si
Mnohí z tých, ktorí odišli, si užívajú svoju nájdenú vitalitu a voľný čas, ktorý doteraz nemali. Zbavenie sa sociálnych sietí má zásadný vplyv na to, aby ste mohli relaxovať a boli pripravení na stresujúce dni, ktoré vás čakajú napríklad v práci. Čas strávený pred obrazovkou sa zdá byť relaxom, no v skutočnosti má od neho ďaleko. Pravdou je, že pokojný spánok mať určite nebudete, ak budete tesne pred ním pozerať do svojho smartfónu.
Na druhú stranu nás však sociálne siete dokážu motivovať. Veď sa len pozrite na Instagram, ktorý je zaplnený samými motivačnými fotografiami z fitness sveta, cestovania či zdravého životného štýlu.
Tak ako má každá minca dve strany, tak ich majú aj sociálne siete. Každý by si mal preto nájsť svoju zlatú strednú cestu, po ktorej pôjde a aspoň na chvíľku svoj smartfón vypne.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku