Mnoho ľudí má problémy s chrbticou, nedostatkom energie alebo prerušovaným spánkom. A to aj napriek tomu, že si doprajú zdravých 7 až 9 hodín odpočinku. V čom tkvie tento problém? Je to veľmi jednoduché, nie je to síce 100% potvrdené u každého, niekoho môže trápiť stres či nejaká porucha, no vo väčšine prípadov hovoríme o zlej spánkovej pozícii.
Rôzne vedecké štúdie podrobili spánkové pozície svojmu výskumu a prišli na pár zaujímavých vecí. Jednou z nich je, že pokiaľ spíte na pravom boku, môže to mať negatívny dopad na problémy so štítnou žľazou. Naopak ak spíte na ľavom boku, redukujete tým pravdepodobnosť refluxu kyseliny. Podľa americkej organizácie National Sleep Foundation väčšina dospelých ľudí spí na boku.
To však pre vás skutočne nie je najlepšie. Práve spánok na vašom boku môže mať za následok bolesti chrbta či problémy s krčnou chrbticou. Ak k tomu pripojíte nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie, je to jasné vysvetlenie toho, prečo sa konštante cítite zle. Jednou z celkovo najhorších spánkových pozícii je spánok na bruchu. V tejto polohe si pritláčate k telu všetky orgány a vďaka tomu môžete pociťovať bolesti svalov a kĺbov. Taktiež sa nevyhnete brneniu v niektorých častiach tela a necitlivosti.
Jednou z najlepších, i keď nie najlepšou vo všeobecnosti, je pozícia spánku v polohe plodu. Teda presne tak, ako bábätko v brušku. Telo je na boku, kolená sú pokrčené a vaša brada smeruje naspodok. Táto poloha je ideálna pre tehotné ženy, i keď z dlhodobého hľadiska si ňou tiež viac uškodíte, ako pomôžete. Tehotné ženy majú v tejto polohe uvoľnenú maternicu a tá im zároveň netlačí na obličky. Tiež touto pozíciou obmedzíte chrápanie, no naopak si môžete narušiť pravidelnosť dýchania, čo neprináša vášmu oddychu žiadne benefity.
Ako najideálnejšia poloha zo všetkých vychádza poloha na chrbte. Tu sa síce najväčšmi dvíha riziko chrápanie, no najlepší a najzdravší spánok bez nepríjemných následok docielime len na chrbte. Ak spávate osamote, máte vyhraté. Túto polohu preferuje len veľmi málo ľudí, konkrétne 8%. To môže byť spôsobené práve tým, že nie je jednoduché v nej vydržať počas celej noci. Ak sa však obložíte vankúšmi a jeden z nich si dáte pod kolená, rýchlo si na túto pozíciu privyknete a pravdepodobne docielite ten najkvalitnejší možný spánok.
Stále však treba dbať na množstvo ďalších faktorov, medzi ktorými sú aj spánkové cykly a čas, ktorý by sme spaním mali stráviť. Tiež je veľmi dôležité, aby ste nemali rušivé vnemy, teda zapnutý televízor alebo svetlo z ulice. Ak vás trápia zlé sny, skúste si dať pred spaním kúsok syra, jeho účinky vám dopomôžu k pokojnejšiemu a pohodlnejšiemu spánku. Ak vás trápi nespavosť, pozrite sa na týchto 12 prekvapivých dôvodov, kvôli ktorým mávajú ľudia problém zaspať.
sleep.org
Nahlásiť chybu v článku