Mačka

Foto: Unsplash.com

Vedia mačky alebo nevedia, keď ich k sebe voláme?

Ľudia sa snažia na túto otázku prísť už celé storočia, no až doposiaľ sa to nikomu nepodarilo. Isto máte aj vy známeho, ktorý o svojej mačke sebavedomo tvrdí, že ho poslúcha na slovo. Je však úplne pochopiteľné, že niečomu takému neveríte, kým to neuvidíte na vlastné oči. Na otázku komunikácie sa bližšie pozreli aj japonskí vedci, ktorí sa rozhodli, že tieto hádky raz a navždy rozsúdia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ by malo zviera rozumieť len jednému slovu, pravdepodobne to bude to, ktoré počúva najčastejšie. Teda jeho meno. V minulosti bolo prevedených niekoľko výskumov, ktoré pátrali po tom, ako dobre nám rozumejú psy a či rozlišujú konkrétne slová alebo len tón nášho hlasu. Atsuko Kaito z tokijskej Sophia univerzity sa rozhodla preskúmať aj schopnosť mačiek rozlíšiť svoje mená od iných slov.

Rozumejú nám, no sú ľahostajné

Kaito spoločne so svojim tímom vedcov skúmala reakcie mačiek, pričom ich mená boli porovnávané so slovami rovnakej dĺžky alebo s menami ostatných mačiek, s ktorými prichádzali subjekty pravidelne do kontaktu. Vedci vo svojej štúdii opísali, že mačky sú síce schopné registrovať náš kontakt, no nie sú ochotné reagovať. Napriek tomu, že našu reč zachytávajú, odmietajú to priznať.

Unsplash

Viac než tisíc slov

Vedci tiež prišli na to, že mačky majú rovnakú tendenciu reagovať na mená ďalších mačiek zo svojho okolia, ako na to svoje. Komunikácia medzi človekom a mačkou je zmapovaná podstatne menej, ako tá medzi ľuďmi a psami. Napriek tomu sa však vedcom podarilo prísť na to, že mačky dokážu perfektne reagovať na ľudské emócie a to bez akejkoľvek výzvy. Tiež sa podarilo dokázať, že mačka dokáže rozlíšiť hlas svojho majiteľa od cudzích ľudských hlasov.

Unsplash

Mačky síce predstierajú, že nami pohŕdajú, avšak štúdia tiež dokazuje, že zvuk, ktorý mačky vydávajú je pre ľudské ucho omnoho príjemnejší, ako ten, ktorý vydávali africké mačky pred 10 tisíc rokmi. Je tak jasné, že tieto mačky, ktoré sa s ľuďmi dokázali viac zblížiť, predali svoj gén súčasnej mačke domácej. Keď svoju mačku nabudúce oslovíte a bude vás ignorovať, môžete sa aspoň uspokojiť s faktom, že o tom vie, no rozhodla sa vás ignorovať.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články