Foto: Profimedia

Prehltnutie gombíkovej batérie deťmi môže byť nebezpečné a v takom prípade je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Deje sa to po celom svete každý deň. Drobné gombíkové batérie sa nachádzajú v drobnej elektronike a sú lákadlom pre malé deti. Vyzerajú ako lesklé cukríky a stačí chvíľa nepozornosti rodiča a táto drobná batéria skončí v ústach dieťaťa. Ak sa to stane, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšia batéria a menšie detské telo

Vo väčšine prípadov sa našťastie nič vážne nestane, batéria prejde až do žalúdka, odkiaľ následne prechádza cez tráviaci trakt až von z tela. V niektorých prípadoch sa ale stane, že batéria uviazne v pažeráku a to je už problém, uvádza portál Science Alert.

Práve malé deti do 6 rokov sú najviac ohrozené komplikáciami prehltnutia gombíkovej batérie kvôli menšej veľkosti ich tiel, čo zvyšuje šancu, že batéria uviazne v pažeráku, obzvlášť je riziko pri veľmi bežnej batérii CR2032, ktorá má priemer dva centimetre.

Už do dvoch hodín po prehltnutí a uviaznutí v pažeráku môže batéria spôsobiť popáleniny. Dôvodom je, že jej záporne nabitý povrch vytvára dlhodobý kontakt s vodivým tkanivom pažeráka. Tento kontakt vytvára elektrický prúd a reaguje s vodou, čím sa vytvára silná korozívna tekutina.

Foto: Public Domain Pictures

Pomôže med

V prípade, ak dieťa prehltne batériu alebo existuje takéto podozrenie, okamžite a v prvom rade treba vyhľadať lekársku pomoc a  riadiť sa pokynmi lekára. Môže totiž byť potrebné endoskopické odstránenie. Kým sa však na lekársku pomoc čaká, vedci v novej štúdii publikovanej v časopise CMAJ navrhujú použiť bežnú prísadu, ktorá sa nachádza v takmer každej kuchyni a je možné tak znížiť riziko poškodenia tkaniva.

Tou potravinou je včelí med. Vedci tvrdia, že by sa mal podávať v množstve 10 mililitrov (dve kávové lyžičky) každých 10 minút deťom starším ako jeden rok. Môže sa podať až 6 dávok.

Toto odporúčanie je založené už na predchádzajúcej štúdii zverejnenej v roku 2018, ktorá skúmala zmierňovane poranení v pažeráku spôsobených gombíkovými batériami na zvieracích modeloch mladých ošípaných.

V experimente vedci testovali množstvo rôznych tekutín bežne nachádzajúcich sa v domácnosti vrátane medu, javorového sirupu, nápoja Gatorade či ovocných džúsov, aby zistili, či dokážu minimalizovať poškodenie tkaniva spôsobeného batériou. Klinicky najlepšie výsledky priniesli dve tekutiny. Prvou je spomínaný med a potom výrobok s názvom Carafate, čo je v podstate liečivo sukralfát používanie pri liečbe vredov a ochorení žalúdka.

V kľúčovom období medzi požitím gombíkovej batérie a endoskopickým odstránením má včasné a časté požitie medu v domácnostiach a sukralfátu v klinickom prostredí potenciál znížiť závažnosť poranení a zlepšiť výsledky pacientov,vysvetľujú autori.

Foto: Public Domain Pictures

Existujú aj obavy

Podľa vedcov je jednoznačne lepšie podávanie už spomínaného medu pri prehltnutí gombíkovej batérie a uviaznutiu v pažeráku, ako keby sa nerobilo nič. Niektorí lekári však vyjadrili obavy z tejto techniky, pretože by rodičia mohli odkladať vyhľadávanie lekárskej pomoci, pričom strácajú kritický čas. Navyše, pri zvieracích modeloch boli rôzne roztoky tekutín injektované do blízkosti batérie, aby sa zaistilo, že bude dostatočne potiahnutá. Ak dieťa prehltne med, zriedi sa slinami a nemusí sa dostatočne dostať k batérii, aby ju účinne obalilo.

Autori štúdie však zdôrazňujú, že v prvom rade je potrebné vyhľadať, či zavolať lekársku pomoc a až následne sa začať zaoberať týmito odporúčaniami a radami, ako znížiť riziko, ktoré spôsobí prehltnutá batéria v pažeráku.

Uložiť článok

Najnovšie články